Historyczny Kołobrzeg w nowoczesnej odsłonie
Opublikowano 07.09.2021 15:21

Politechnika Koszalińska wspiera uczniów z Kołobrzegu, którzy budują makietę funkcjonującego niegdyś w tym mieście reprezentacyjnego Pałacu Nadbrzeżnego. W poniedziałek (6 września) władze uczelni zawarły porozumienie określające warunki dalszej współpracy.

Pałac Nadbrzeżny w Kołobrzegu był jednym z najbardziej okazałych kompleksów hotelowych, które przed II wojną światową funkcjonowały na Pomorzu. Budynek był położony wzdłuż wydm, kończył się prawie stumetrowym, spacerowym molem. Do pałacu przylegał Ogród Różany. Obiekt został zniszczony pod koniec wojny. Teraz w jego miejscu funkcjonuje sanatorium Bałtyk.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu postanowili zbudować makietę pałacu. Pierwsze prace zaczęły się pięć lat temu. Na początku trzeba było zebrać dokumentację dotyczącą historycznej budowli, tak by można było stworzyć wierną kopię. Tworzeniem modelu 3D zajął się absolwent szkoły Paweł Kalicki. Nad ostateczną formą pracował zespół 25 uczniów kołobrzeskiej szkoły. Dzięki współpracy z Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej mogli wykorzystać nowoczesne technologie, w tym metody szybkiego prototypowania. Duże elementy, będące częścią bryły pałacu, wydrukowano w technologii FDM zwanej potocznie „drukiem 3D z plastiku”. Z żywicy wydrukowano natomiast detale: m.in. 100 powozów konnych, figurki i inne drobne elementy. Gotowe wydruki odpowiednio oszlifowano i pomalowano. Cała makieta jest podświetlana (iluminację także przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1).

Porozumienie, które w poniedziałek podpisały: rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kołobrzegu Katarzyna Karaźniewicz-Deczyńska, zakłada, że nasza uczelnia przygotuje gablotę makiety i pomoże w przewozie obiektu do Berlina.

Ostateczne prace nad kopią Pałacu Nadbrzeżnego zostaną bowiem wykonane w niemieckiej stolicy. W dniach od 12 do 16 września w ramach warsztatów ArtCamp zajmie się tym berlińska młodzież oraz uczniowie z Kołobrzegu. Potem przez rok makietę będzie można oglądać w ratuszu dzielnicy Berlin-Pankow. Po roku kopia pałacu zostanie wyeksponowana w siedzibie Politechniki Koszalińskiej.