Zespół naukowców Politechniki Koszalińskiej w składzie: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak; dr hab. inż. Zbigniew Szczepan Budniak; dr hab. inż. Maciej Jacek Majewski; dr inż. Grzegorz Piotr Chomka, opracował kolejny wynalazek, który uzyskał ochronę patentową Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedmiotem ochrony patentowej jest przegub o walcowo–ewolwentowej konstrukcji, przeznaczony do stosowania w przegubach robotów przemysłowych, w szczególności robotów kroczących, egzoszkieletów oraz robotów humanoidalnych. Rozwiązanie z powodzeniem stosowane może być także w różnego rodzaju innych układach i konstrukcjach, w których wymagana jest wysoka stabilność realizowanego ruchu, w szczególności w robotyce, w robotach wielonożnych, w urządzeniach pomiarowych, w manipulatorach czy robotach przemysłowych.
Zaletą wynalazku jest możliwość regulacji oporów ruchu przy równoczesnym zapewnieniu obrotu członów roboczych przegubu w dowolnym kierunku.
