Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej poszukują nowych, materiałów dla konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną
Opublikowano 23.07.2025 07:55
W terminie od 14-20 lipca 2025 r. w ramach uzyskanego w otwartym konkursie, kolejnego projektu realizowanego w Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie, grupa badawcza z Politechniki Koszalińskiej oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie we współpracy z pracownikami Helmholtz Zentrum przeprowadziła eksperymenty z wykorzystaniem linii badawczej IRIS na synchrotronie Bessy-2 (opis możliwości dostępny jest tutaj).
Badania dotyczyły wykonania serii optycznych pomiarów w dalekiej podczerwieni dla grupy monokryształów o intencjonalnie określonych modyfikacjach składu chemicznego.
Materiał wykorzystany w badaniach został zsyntezowany w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem projektu jest poszukiwanie nowych, bardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska (przez ograniczenie szkodliwych pierwiastków) materiałów dla konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną (zastosowanie w panelach solarnych).
Ze strony Politechniki Koszalińskiej w badaniach uczestniczyli: prof. Bohdan Andriyevskyy i dr hab. inż. Leszek Bychto, prof. PK oraz dr inż. Łukasz Chrobak, z UJD prof. Michał Piasecki.