W „Forum Akademickim” o Laboratorium Humanistyki Cyfrowej i Nowych Mediów
Opublikowano 20.05.2025 10:54

Popularny portal internetowy „Forum Akademickie” informuje o działalności funkcjonującego na Politechnice Koszalińskiej Laboratorium Humanistyki Cyfrowej i Nowych Mediów. Laboratorium działa od grudnia 2023 r. i zajmuje się analizą współczesnych trendów w naukach humanistycznych i społecznych w kontekście zmian technologicznych. 

Pomysłodawca i kierownik laboratorium, prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK wyjaśnia, że pomysł powołania interdyscyplinarnej jednostki badawczej, łączącej nauki humanistyczne i społeczne z naukami inżynieryjno-technicznymi, narodził się w odpowiedzi na potrzeby regionu i jego mieszkańców, w tym zwłaszcza wykorzystania nowych technologii w stymulowaniu i archiwizowaniu lokalnej historii, kultury i tradycji.

Pracownia wpisuje się we współczesny trend tzw. nowej humanistyki, czyli łączenia pracy laboratoryjnej z procesem badawczym w naukach humanistycznych i społecznych. Kładzie przy tym nacisk na wdrożeniowy charakter badań.

– Coraz większego znaczenia w badaniach humanistycznych i społecznych nabierają Big Data, media społecznościowe, etnografia internetowa itp., które wymagają od badacza – ale i od odbiorcy – odpowiedniego przygotowania technicznego. Można wręcz mówić o „zwrocie taktycznym” w naukach społecznych i humanistycznych. Powyższe trendy wymagają nowego podejścia do metod i technik badawczych, jak i przede wszystkim samego przedmiotu badań humanistyki i jego oddziaływania na otoczenie – tłumaczy prof. Krzysztof Wasilewski.

Laboratorium Humanistyki Cyfrowej i Nowych Mediów ma na celu analizę współczesnych trendów w naukach humanistycznych i społecznych w kontekście zachodzących zmian technologicznych – szczególnie w wymiarze regionalnym i lokalnym.

Jak wyjaśnia pomysłodawca powołania jednostki, jednym z przykładów aplikacyjnego charakteru podejmowanych inicjatyw jest projekt „Dziedzictwo cyfrowe Pomorza Zachodniego”. W aspekcie badawczym ma on na celu analizę stanu oddolnych inicjatyw internetowych dotyczących historii, kultury, przyrody i tradycji Pomorza Zachodniego. W aspekcie popularyzatorskim, projekt pełni funkcje kronikarskie, to znaczy rejestruje strony, blogi, profile itp., aby zachować je dla potomności. W podobnym duchu realizowane są inne przedsięwzięcia: m.in. „regionAlla” czy „Pamięć miast w komentarzach zapisana”.

Najnowszym projektem, którym zajmuje się zespół jest „AI i nowe technologie w lokalnym dziennikarstwie w Polsce i Niemczech. Studium przypadku lokalnych mediów na Pomorzu Zachodnim i Badenii-Wirtembergii”, realizowany wspólnie z Baden-Württemberg Duale Hohschule Heilbronn w ramach uniwersytetu europejskiego EU4Dual i współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki.

Pełna treść artykułu w "Forum Akademickim" --> tutaj.