
Politechnika Koszalińska rusza z nowatorskim projektem, który otworzy nowe możliwości rozwoju praktycznych umiejętności dla studentów i partnerów uczelni. Inicjatorem przedsięwzięcia jest prorektor ds. studenckich, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK (na zdjęciu).
Projekt nosi tytuł: „Fabryka Przyszłości – Kreatywna Przestrzeń dla Innowacji”. Realizacja polega na stworzeniu infrastruktury do nauczania zawodowego i praktycznego wraz z kreatywną przestrzenią typu FabLab (koncepcja FabLab, czyli Fabrication Laboratory, zakłada przygotowanie przestrzeni z dostępem do różnorodnych urządzeń, które tworzą warunki do działania osobom szukającym możliwości realizacji własnych pomysłów).
W ramach projektu uczelnia dostosuje pomieszczenia w kampusie przy ul. Kwiatkowskiego, wyposaży je w niezbędny sprzęt biurowy, zakupi też innowacyjne, specjalistyczne maszyny oraz oprogramowanie służące do praktycznej nauki zawodu na wybranych kierunkach kształcenia.
Realizacja odbędzie się w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, których firmy funkcjonują na regionalnym rynku.
Tak się zmieni kampus
W efekcie na parterze kampusu Politechniki Koszalińskiej powstanie nowoczesna, multifunkcyjna przestrzeń o powierzchni 602 metrów kw. Zostanie ona urządzona tak, by jak najwierniej przypominała rzeczywiste środowisko pracy. Będzie odwzorowywać możliwie jak najwięcej procesów zachodzących w nowoczesnych Fabrykach Przyszłości, opartych na dużej automatyzacji procesów, wspierających kreatywność i wydajność pracowników.
Wyposażenie zostanie dobrane w taki sposób, by można w nim było realizować procesy od fazy kreowania pomysłów i planowania, poprzez fazę projektowania i prototypowania aż po procesy produkcyjne, logistyczne, jak również zarządzania finansowego.
Z nowo urządzonej przestrzeni będą mogli korzystać studenci Politechniki Koszalińskiej. Będzie ona udostępniana także uczniom szkół podstawowych, ponadpodstawowych, słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży, jak również osobom, które doskonalą swoje umiejętności w ramach dodatkowych kursów.
Powstanie przestrzeń kreatywna
Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa warunków kształcenia umiejętności praktycznych na wybranych kierunkach studiów (w zgodzie ze zidentyfikowanymi potrzebami rynku pracy).
Dodatkowe cele to:
- udostępnienie studentom nowoczesnej przestrzeni kreatywnej do rozwijania umiejętności praktycznych w środowisku zbliżonym do rzeczywistego miejsca pracy;
- włączenie lokalnej społeczności w podnoszenie kompetencji praktycznych zgodnie z nowoczesnymi trendami na rynku pracy;
- wzmocnienie współpracy z pracodawcami na regionalnym rynku pracy poprzez włączenie ich w tworzenie programów kształcenia, angażowanie się w zajęcia praktyczne oraz lepsze przygotowanie studentów do odbywanych u przedsiębiorców praktyk i staży;
- upowszechnianie kształcenia praktycznego oraz stosowania technologii wysokiej wydajności pracy poprzez zakup najnowocześniejszej dostępnej na rynku, infrastruktury oraz stworzenie przestrzeni wspierającej kreatywność i pracę zespołową;
- przygotowanie oferty edukacyjnej oraz warsztatów dla użytkowników.
Projekt został wybrany do dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, Priorytet 5. Fundusze Europejskie na rzecz przyjaznego mieszkankom i mieszkańcom Pomorza Zachodniego; Działanie 5.3 Infrastruktura szkolnictwa wyższego.
Typ projektu: Infrastruktura szkolnictwa wyższego w zakresie nauczania zawodowego i/lub praktycznego.
Łączna wartość projektu wynosi ponad 5,6 mln zł. Wartość dofinansowania to niemal 4 mln zł. Realizacja zakończy się 30 września 2027 r.