Prof. Grzegorz Bocewicz odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP
Opublikowano 28.04.2025 13:42

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominację prof. dr. hab. inż. Grzegorzowi Bocewiczowi z Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. Naukowiec uzyskał tytuł profesorski w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Gratulujemy.

Decyzja o nadaniu tytułu profesorskiego zapadła w 2024 roku. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się natomiast kilka dni temu.

- Brałem udział w bardzo różnych wydarzeniach. Nominacji profesorskiej nie da się jednak porównać z niczym innym – przyznaje prof. Grzegorz Bocewicz. – Rangę wydarzenia podkreśliła bardzo podniosła atmosfera. Nie spodziewałem się, że ta uroczystość będzie realizowana z taką pieczołowitością i dbałością o szczegóły.

Tytuł profesorski to w polskiej nauce najwyższa godność. Prof. Grzegorz Bocewicz ma 44 lata i nie zamierza spoczywać na laurach. - Zapytałem starszego kolegę, po co się zostaje profesorem. Odpowiedział krótko: by dzielić się doświadczeniem. Trzeba iść do przodu, prowadzić badania, kształcić doktorantów, publikować, brać udział w konferencjach. We wrześniu organizujemy kolejną międzynarodową konferencję Intelligent Manufacturing Systems. Nie można się zatrzymywać – mówi naukowiec.

Prof. dr hab. inż. Grzegorz Bocewicz jest od ponad 20 lat związany z Politechniką Koszalińską. Najpierw jako student Wydziału Elektroniki i Informatyki (kierunek: Elektronika i Telekomunikacja - 2006 r.) dalej pracownik Katedry Podstaw Informatyki i Zarządzania, Dziekan Wydziału (2016-2022) a od 2022 Kierownik Katedry Podstaw Informatyki i Zarządzania. Doktorat (2007 r.) i habilitacja (2014 r.) uzyskane w dyscyplinie informatyka na Politechnice Wrocławskiej (Wydział Informatyki i Zarządzania), z którą do dzisiaj związany jest w zakresie prowadzonych badań naukowych.

Zainteresowania badawcze obejmują: obszary modelowania i projektowania systemów wspomagania decyzji, metody zaawansowanego planowania i harmonogramowania, techniki programowania deklaratywnego, modelowanie i analizowanie systemów współbieżnych procesów cyklicznych, techniki badań operacyjnych, metody sztucznej inteligencji, teorię dyskretnych systemów zdarzeniowych.

Współautor ponad 150 prac naukowych publikowanych w czasopismach i materiałach konferencji krajowych i międzynarodowych.