Relacja z obchodów Dnia Geodety 2025 na WILSiG
Opublikowano 13.04.2025 11:47

10 kwietnia 2025 roku na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej odbyły się obchody Dnia Geodety – GEOBIEG 2025. Było to wydarzenie wyjątkowe – zorganizowane po raz pierwszy na Wydziale, a jego głównymi inicjatorami byli studenci geodezji zrzeszeni w Kole Naukowym IdeaGEO, które powstało zaledwie pięć miesięcy wcześniej.
W organizacji wydarzenia wsparcia udzielili: prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, Biuro Karier i Promocji Edukacji PK, dziekan WILSiG dr hab. inż. Jacek Domski, prof. PK oraz pracownicy Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.
Na wydarzenie zaproszono trzy szkoły techniczne kształcące młodzież w zawodzie technika geodety. Gośćmi GEOBIEGU byli uczniowie z:

•    Zespołu Szkół Agrobiznesu w Człuchowie,
•    Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku,
•    Zespołu Szkół nr 7 w Koszalinie.

Impreza odbywała się w Hali Sportowo-Widowiskowej. Uroczystość otworzył prodziekan ds. studenckich, dr inż. Michał Piątkowski. Następnie prezes SKN IdeaGEO, Tomasz Sobuń – jednocześnie prowadzący wydarzenie – przedstawił działalność Koła. Kolejnym punktem programu była prezentacja inż. Zofii Hołowiej, absolwentki I stopnia kierunku Geodezja i Kartografia, a obecnie studentki II stopnia. Zaprezentowała ona młodzieży praktyczne zastosowania geodezji, ilustrując je przykładami prac inżynierskich swoich koleżanek i kolegów.
Kolejną część wydarzenia stanowiły zmagania w Geobiegu. Każda szkoła wystawiła 5-osobową drużynę, która rywalizowała o tytuł najlepszego zespołu. Uczestnicy mierzyli się z quizem z wiedzy geodezyjnej oraz konkurencjami terenowymi, takimi jak:

•    „Szybcy i wypoziomowani" – błyskawiczne rozstawienie i wypoziomowanie tachimetru,
•    „Geosiłka" – bieg z geodezyjnym obciążeniem,
•    „Na poziomie" – pomiar niwelatorem,
•    „Tachimetrowe Łamigłówki" – odnalezienie i rozwiązanie rebusu ukrytego w oknie uczelni.


Zmaganiom towarzyszył gorący doping kibiców. Szkoły rywalizowały również w konkurencji na najlepszy „Geodoping".
Przed ogłoszeniem wyników, uczestnicy odwiedzili 22. Środkowopomorskie Targi Pracy GlobalLogic Job Fair, które odbywały się równolegle w tej samej hali.

Po podliczeniu punktów zwycięzcą Geobiegu została drużyna z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Człuchowie. Drugie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 7 z Koszalina, a trzecie – młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku. Nagrodę dla najlepszych kibiców również zdobyła szkoła z Człuchowa. Zwieńczeniem wydarzenia było uroczyste wręczenie dyplomów, upominków oraz pucharu dla zwycięskiej drużyny przez prodziekana ds. kształcenia dr. inż. Mariusza Ruchwę oraz kierownika Katedry Geodezji i Geoinformatyki dr. hab. inż. Marcina Jagodę, prof. PK.

Serdecznie dziękujemy Szkołom za udział, gratulujemy uczniom wiedzy i zaangażowania – i już dziś zapraszamy na kolejne obchody Dnia Geodety w 2026 roku!