Doktoranci z naszej uczelni w Zachodniopomorskim Porozumieniu Doktorantów
Opublikowano 20.06.2023 12:03

Samorząd Doktorantów Politechniki Koszalińskiej przystąpił do Zachodniopomorskiego Porozumienia Doktorantów. Deklaracja w tej sprawie została podpisana podczas odbywającego się niedawno w Szczecinie II Otwartego Posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów (II OPZ KRD) obecnej kadencji. Przystąpienie do porozumienia otwiera drogę do ściślejszej integracji doktorantów z zachodniopomorskich uczelni, daje możliwość wspólnego prowadzenia badań i organizacji wyjazdów naukowych.

W połowie maja br. doktoranci z trzech szczecińskich zdecydowali o powołaniu Zachodniopomorskiego Porozumienia Doktorantów. Podczas otwarcia II OPZ KRD do inicjatywy tej przystąpili także przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej i Politechniki Morskiej. W imieniu naszej uczelni list intencyjny podpisała mgr inż. Katarzyna Kośka, przewodnicząca Samorządu Doktorantów Politechniki Koszalińskiej.

- Integracja środowisk doktoranckich ma wymiar szczególny, ponieważ pozwala nawiązywać nie tylko tę najważniejszą naukową współpracę, ale także organizacyjną – mówił mgr inż. Michał Klimczyk, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów. – Dzięki tego rodzaju inicjatywom możemy wymieniać się doświadczeniem, przekazywać informacje o rozwiązaniach, które warte są wdrożenia.

Satysfakcję z zawartego porozumienia wyraził dr hab. inż. Dariusz Lipiński, dyrektor Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. Jak podkreślił, doktoranci w trakcie realizacji rozprawy doktorskiej są wspierani przez promotorów, jednostki naukowe, w których prowadzą badania i samą szkołę doktorską. Dzięki przystąpieniu do porozumienia doktorantów będą mocniej wspierani także przez własne środowisko.

Przypomnijmy, że Szkoła Doktorska Politechniki Koszalińskiej istnieje od 2019 roku. Przygotowuje do uzyskania stopnia doktora w szczęściu dyscyplinach naukowych: inżynieria mechaniczna; inżynieria lądowa; geodezja i transport; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; ekonomia i finanse; nauki o polityce i administracji; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Zdjęcia: Kamil Pudełko/Akademicki Szczecin, zbiory Katarzyny Kośki