O współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym
Opublikowano 16.06.2023 08:43

Dyskusje panelowe wypełniły dwa ostatnie dni zorganizowanej przez Politechnikę Koszalińską międzynarodowej konferencji "Future of Work - Future of Education". Konferencja odbywa się w ramach projektu EU4DUAL – konsorcjum uczelni nastawionego na rozwijanie kształcenia dualnego i praktycznego oraz umacniania związków nauki z przemysłem.

W wydarzeniu biorą udział partnerzy Uniwersytetu Europejskiego, jak i przedstawiciele innych tego typu konsorcjów oraz reprezentanci biznesu. Cele projektu EU4DUAL obejmują zagadnienia związane z rynkiem pracy w teraźniejszej i przyszłej perspektywie. Dotyczą też ekologicznej gospodarki oraz zdrowego życia jako aspektu społecznego. Politechnika Koszalińska jest jedyną uczelnią w województwie zachodniopomorskim biorącą udział w projekcie uniwersytetów europejskich i jedną z zaledwie 18 w całym kraju.

Wśród gości konferencji są przedstawiciele uczelni z Finlandii, Niemiec, Austrii, Malty, Węgier, Słowacji, Gruzji i Ukrainy. Wydarzenie stało się okazją do nawiązania współpracy, ale też wymiany doświadczeń pomiędzy reprezentantami uczelni. Pierwsza czwartkowa debata dotyczyła przyszłości pracy, w której wzięli udział prof. Winfried Malorny, Sebastian Kondrat i Paweł Żebrowski - eksperci z zakresu psychologii biznesu, organizacji i badań wdrożeniowych. W debacie pt.: „Voice of industry”, którą poprowadziła rektor Politechniki Koszalińskiej wzięli udział przedstawiciele firm współpracujących z Politechniką Koszalińską: Marta Semenowa (GlobalLogic), Hanna Macyra (GEA Tuchenhagen Polska), Karolina Dubanowska (Espersen Koszalin), Jakub Piniarski (Kronospan Szczecinek).

Panel zamykający konferencję skupiał się na powiązaniach przemysłu z Uniwersytetami Europejskimi: EU4DUAL, EUNICE, ARQUS i TRANSFORM4EUROPE. Podczas debaty przedstawiciele polskich uczelni opowiedzieli o własnych doświadczeniach związanych z Uniwersytetami Europejskimi.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska