Międzynarodowe warsztaty naukowe na Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 12.06.2023 13:39

Trwa kolejna edycja międzynarodowych warsztatów naukowych dotyczących najnowszych trendów w naukach technicznych na Politechnice Koszalińskiej. Naukowcy z różnych krajów przez kolejne dni (12-16 czerwca 2023 br.,) będą uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez naszą uczelnię w ramach programu CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) i Erasmus+.

Dziś (12 czerwca br.) zainaugurowano międzynarodowe warsztaty. Gości w murach uczelni powitali: prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz, dziekan Wydziału Elektroniki i Informatyki, a równocześnie uczelniany koordynator programu CEEPUS. W spotkaniu z ramienia uczelni wzięli udział prorektorzy: dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i kanclerz uczelni dr inż. Artur Wezgraj.

Dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia przedstawił gościom szczegóły dotyczące projektu EU4DUAL i o korzyściach jakie wynikają z bycia partnerem projektu. Następnie goście opowiedzieli nie tylko o swoich uczelniach, krajach i ciekawostkach z nimi związanymi ale i poruszyli kwestie dotyczące możliwości współpracy.

W warsztatach udział wzięli naukowcy z międzynarodowych uczelni: z Uniwersytetu Janosa Selyego w Komarnie i Uniwersytetu Technicznego w Zwoleniu (Słowacja), Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze, Uniwersytetu w Dicle (Turcja), Uniwersytetu w Prisztinie (Kosowo), Uniwersytetu Istvána Széchenyi'ego w Győr (Węgry), Uniwersytetu Technicznego w Kluż-Napoce (Rumunia), Uniwersytetu w Wismarze (Niemcy) i Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego w Tbilisi. Obecni będą także przedstawiciele współpracujących polskich uczelni (m.in. Politechniki Rzeszowskiej).

We wtorek i środę (13 i 14 czerwca br.) odbędą się wykłady i dyskusja panelowa. Dyskusja dotyczyć będzie następujących dziedzin wiedzy: inżynierii powierzchni, energetyki i odnawialnych źródeł energii, technologii żywności, technologii leśnej, przetwarzania danych, komunikacji naukowej i inżynierii lądowej. Czwartek i piątek (15 i 16 czerwca br.) wypełnią zajęcia laboratoryjne i spotkania z ekspertami.

Ważną częścią wydarzenia będzie prezentacja realizowanego w Polsce programu „Solidarni z Ukrainą” (program wspiera Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej) jak i również dyskusja o wsparciu dla uczelni ukraińskich.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Elektroniki i Informatyki, wsparcia w przygotowaniu wydarzenia udzielają Wydział Mechaniczny, Wydział Humanistyczny i Szkoła Doktorska Politechniki Koszalińskiej. Jest to kolejna edycja warsztatów sieci CIII-PL-0701, które odbywają się pod patronatem rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK. Zostały zorganizowane w ramach programów Central European Exchange Program for University Studies (CEEPUS) i Erasmus+ z pomocą sponsorów SHIM-POL A. M. Borzymowski i GlobalLogic Inc. jak i również Krajowego Biura CEEPUS Polska. Warsztaty są częściowo finansowane przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.