Przy odbudowie Ukrainy będą potrzebne nowoczesne technologie
Opublikowano 30.05.2023 12:46

Goszczący na Politechnice Koszalińskiej przedstawiciele Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki wzięli udział w warsztatach pt. „Rola innowacyjnych procesów w odbudowie powojennej Ukrainy”. Warsztaty odbyły się w laboratoriach Centrum Szybkiego Prototypowania naszej uczelni.

Przypomnijmy, że od 25 maja br. Politechnika Koszalińska gości naukowców ze Lwowa. To forma wsparcia dla przedstawicieli ukraińskiej społeczności akademickiej realizowana w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL, którego uczestnikiem jest nasza uczelnia.

Warsztaty dotyczyły procesów wytwarzania przyrostowego z proszków metali, które umożliwiają projektowanie i wytwarzanie nowych wyrobów dla ochrony zdrowia, energetyki oraz części maszyn i urządzeń. Centrum Szybkiego Prototypowania odwiedzili: prof. Iwan Dyyak, dziekan Wydziału Matematyki Stosowanej i Informatyki Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki oraz dr Nataliya Muts z Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemii. Goście z Ukrainy mogli zapoznać się z technologią i projektowaniem wyrobów w idei Design for Additive Manufacturing (DfAM).

- Naukowcom ze Lwowa zaprezentowaliśmy możliwości, jakie daje technologia wytwarzania przyrostowego. Możemy ją wykorzystywać w biotechnologii, np. przy wytwarzaniu implantów, ale też w energetyce m.in. przy produkcji efektywnych wymienników ciepła – wyjaśnia dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. nauki i koordynator uczelnianego Centrum Szybkiego Prototypowania.

Przypomnijmy, że nowatorski ośrodek, w którym można prowadzić badania nad innowacyjnymi metodami wytwarzania komponentów maszyn, działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Centrum Szybkiego Prototypowania jest wyposażone w unikalną w skali regionu aparaturę pomiarową i technologiczną.

- Mamy dobrze wyposażone laboratoria. Pracowni technologii wytwarzania przyrostowego jednak nie mamy. Cieszymy się, że w Koszalinie możemy ją poznać – przyznaje dr Nataliya Muts. Dodaje, że teraz uwaga jej rodaków musi być skupiona na obronie kraju. – Nasza uczelnia może pracować normalnie. Wschód Ukrainy pogrążony jest w wojnie, tamtejsze uczelnie zawiesiły działalność – wyjaśnia. - Wierzymy, że ten koszmar kiedyś minie i będziemy mogli wykorzystywać nowoczesne technologie przy odbudowie naszego kraju.

Prof. Błażej Bałasz dodaje, że współpraca z uczelnią ze Lwowa może dotyczyć badań w zakresie opracowania nowych materiałów, w tym nowych stopów. – Naukowcy ze Lwowa mają ogromne doświadczenie w badaniach nad nowymi materiałami.

Wizyta ukraińskich naukowców przygotowana została w ramach zadania zleconego Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Projekt nosi nazwę „Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL”.