Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Opublikowano 26.04.2023 09:32

26 kwietnia br. obchodzony jest Światowy Dzień Własności Intelektualnej, ustanowiony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) w 2000 r. Własność intelektualna to szerokie pojęcie obejmujące wytwory ludzkiego umysłu, w tym wyniki pracy twórczej naukowców. Własność przemysłowa to jedna ze składowych pojęcia własności intelektualnej. W tym przypadku przedmiotem ochrony są między innymi: patenty na wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe.

Najczęściej zgłaszanym „wynikiem pracowniczym” na Politechnice Koszalińskiej jest wynalazek będący efektem badań i prac naukowych. Szansę na uzyskanie patentu mają wynalazki nowe, mające poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego zastosowania. Patent to prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze jego obowiązywania.

W 2022 r. uczelnia uzyskała 15 patentów, w tym roku – jak dotąd 10. Osiągnięcia pracowników dostępne są na portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym: sdr.tu.koszalin.pl/index.seam. Proces postępowania przy zgłaszaniu wyników działalności twórczej z zakresu własności przemysłowej został określony w „Regulaminie zarządzania prawami autorskimi, prawami pokrewnymi i prawami własności przemysłowej oraz komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych Politechniki Koszalińskiej”: bip.ires.pl/gfx/tu-koszalin/files/jwezgraj/senat/zalacznik_do_uchwaly_72_2020.pdf.

Porad i wsparcia w aspekcie zgłoszeń z zakresu własności przemysłowej udziela Dział Nauki: 94/34 78 617, email: maria.plec@tu.koszalin.pl.

Dwa wynalazki, które uczelnia opatentowała otrzymały właśnie nominację w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Chodzi o projekty: „Przegub kulowy” i „Sprężysty przegub kulowy”, których twórcami są: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, dr hab. inż. Zbigniew Budniak, prof. PK i Maciej Majewski. Organizator konkursu przeprowadził rozmowę w autorami wynalazków: edukacja.dziennik.pl/eureka-dgp/artykuly/8671864,stawy-dla-robotow.html

fot. Radosław Koleśnik / Dziennik Gazeta Prawna