Kolejny sukces naszego absolwenta
Opublikowano 13.03.2023 12:46

Absolwent kierunku Elektronika i Informatyka, dr inż. Grzegorz Radzki otrzymał wyróżnienie za swoją pracę doktorską w XV ogólnopolskim konkursie „Młodzi innowacyjni 2023", organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – Sieć Łukasiewicz.

To instytut przemysłowy, którego podstawowym zadaniem jest opracowanie i wdrażanie w różnych gałęziach przemysłu nowych technologii, systemów automatyki, urządzeń produkcyjnych i specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Konkurs „Młodzi innowacyjni 2023" adresowany był do studentów i absolwentów kierunków ścisłych i technicznych studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych na terenie Polski. Ocenie konkursowej zostały poddane walory poznawcze i naukowe oraz możliwość praktycznego wdrożenia wyników prac dyplomowych: inżynierskich, magisterskich i doktorskich.

Nagroda została wręczona podczas konferencji Automation 2023, odbywającej się 7-8 marca br. siedzibie Instytutu. Promotorem wyróżnionej pracy był dr hab. inż. Grzegorz Bocewicz, prof. PK z Katedry Podstaw Informatyki i Zarządzania Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej.

Dr inż. Grzegorz Radzki ukończył studia doktoranckie w dyscyplinie Informatyka Techniczna i Telekomunikacja w 2022 r. Doktoranta zaciekawiły doświadczenia firm, które wykorzystują drony do transportu towarów do morskich farm wiatrowych. Z tego powodu zdecydował się na napisanie pracy doktorskiej „Metoda planowania misji bezzałogowych statków powietrznych odpornych na zmienne warunki pogodowe”. Praca dotyczyła planowania misji transportowych floty dronów, które mają zdolność dystrybucji ładunków o ciężarze sięgającym nawet 100 kilogramów na dalekie dystanse.

Autor rozprawy opracował matematyczny model, który pozwala uwzględnić zmiany warunków pogodowych i wypracować odpowiednią reakcję (np. zmienić marszrutę dronu, by dostosować ją do aktualnej pogody albo wskazać inną lokalizację transportu). Opracowana na tej podstawie metoda może mieć szerokie zastosowanie praktyczne. Doktorant w swojej pracy rozważał wykorzystanie modelu w kwestiach związanych z realizacją misji ratowniczych (powodzie, trzęsienia ziemi). Podczas publicznej obrony wskazywano, że metoda może mieć także m.in. zastosowanie militarne.

To nie pierwsza wyróżniona praca pana dra inż. Grzegorza Radzkiego. Jego praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, zorganizowanym przez koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją. Dorobek naukowy Grzegorza Radzkiego obejmuje 15 pozycji wydanych w polsko- i angielskojęzycznych czasopismach naukowych. Młody naukowiec jest współautorem pięciu prac opublikowanych w czasopismach indeksowanych w JCR. Brał udział w dziewięciu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.

fot. archiwum prywatne Grzegorza Radzkiego