Politechnika Koszalińska ma nowego doktora habilitowanego
Opublikowano 07.03.2023 13:46

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Marcin Jagoda z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport. Gratulujemy!

Dr hab. inż. Marcin Jagoda w 2001 roku ukończył studia na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (kierunek Geodezja i kartografia, specjalność Geodezja gospodarcza). W grudniu 2011 roku w olsztyńskiej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie Geodezja i kartografia. Tytuł rozprawy: „Modelowanie parametrów sprężystych Ziemi na podstawie satelitarnych pomiarów laserowych (promotor prof. dr hab. inż. Miłosława Rutkowska). Od 2005 roku naukowiec jest pracownikiem Politechniki Koszalińskiej. W latach 2018-2021 pełnił funkcję kierownika Katedry Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej, obecnie jest kierownikiem Katedry Geodezji i Geoinformatyki.

21 lutego 2023 roku decyzją Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria lądowa, geodezja i transport Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uzyskał stopień doktora habilitowanego. Doceniono w ten sposób aktywność naukową i praktyczną oraz główne osiągnięcie naukowe zatytułowane „Modelowanie parametrów ruchu płyt tektonicznych na podstawie satelitarnych technik obserwacyjnych”. Recenzentami w postepowaniu habilitacyjnym byli: prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski z Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Roman Kadaj z Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Witold Rohm z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i prof. dr hab. Aleksander Brzeziński z Politechniki Warszawskiej.

Dr hab. inż. Marcin Jagoda jest autorem wielu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Realizował granty badawcze finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. W pracy naukowej zajmuje się analizą zjawisk związanych z dynamiką globu ziemskiego na podstawie danych dostarczanych przez satelitarne i kosmiczne techniki obserwacyjne. Prace badawcze prowadzi dwutorowo, koncentrując się na „elastycznej reakcji” Ziemi na naprężenia pływowe oraz na przemieszczaniach płyt tektonicznych.


Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska