Programy i oferta stypendialna Politechniki Koszalińskiej w ramach programów europejskich
Opublikowano 14.02.2023 09:28

Politechnika Koszalińska ma bogatą ofertę stypendialną w ramach programów europejskich. Pracownicy uczelni, studentki i studenci mogą doskonalić kompetencje zawodowe, poszerzać wiedzę czy prowadzić zajęcia w uczelniach partnerskich w zakresie poniższych programów.

Uniwersytet Europejski EU4DUAL
Politechnika Koszalińska jest częścią sojuszu dziewięciu europejskich uczelni, które uzyskały miano Uniwersytetu Europejskiego. EU4DUAL stanowi część wsparcia pod hasłem: „Partnerstwo na rzecz doskonałości”, zapewnianego w ramach nowego programu Erasmus+. Sojusz jest ukierunkowany na kształcenie dualne, związane z biznesem i przemysłem. Poza Politechniką Koszalińską w skład EU4DUAL wchodzą uczelnie techniczne między innymi z Finlandii, Austrii, Niemiec, Węgier, Chorwacji, Francji. Projekt zakłada powstanie programów i badań nastawionych na kształcenie praktyczne. Co więcej, zostanie utworzony system szkoleń, certyfikatów czy uznawania efektów uczenia się osiągniętych poza szkolnictwem, co sprowadza się do idei life long learning.

EU4Dual jest pierwszym projektem dedykowanym studiom dualnym, który łączy naukę z praktyką. Stowarzyszone ze sobą instytucje partnerskie wraz z partnerami biznesowymi będą ze sobą współpracować, aby połączyć edukację, badania, innowacje i usługi dla społeczeństwa na poziomie regionalnym z misją wykorzystania transnarodowej edukacji dualnej, tak by wesprzeć główne wyzwania społeczne.

Erasmus+
Program ten ma za zadanie wspierać edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe i sportowe w całej Europie. Erasmus+ zastępuje siedem wcześniejszych programów. Mobilności dotyczące współpracy z krajami programu obejmują mobilność studentów w tym wyjazdy absolwentów na praktyki/staże do krajów programu i mobilność pracowników uczelni na wyjazdy STA (w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych) i STT (zarówno nauczycieli akademickich, jak i innych pracowników) w celach szkoleniowych. Warto również wspomnieć o mobilności z krajami partnerskimi, takimi jak Gruzja, Izrael i Tajwan. Jest to projekt autorstwa dr hab. Brygidy Gasztold, prof. PK i prof. dr hab. inż. Krzysztofa Rokosza.

Projekt zakłada współpracę z uczelnią w Izraelu, Holon Institute of Technology, Georgian Technical University w Gruzji i National Chiayi University na Tajwanie. W dziedzinach takich jak: literatura amerykańska, mechanika i budowa maszyn. Istnieje możliwość wyjazdów i przyjazdów nauczycieli akademickich w celach dydaktycznych i szkoleniowych.

CEEPUS
Wspiera wymianę akademicką w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Finansuje mobilność akademicką oraz pomaga poszerzać kontakty między uczelniami krajów należących do porozumienia. Wymiana możliwa jest między następującymi krajami: Albanią, Austrią, Bułgarią, Chorwacją, Czarnogórą, Czechami, Macedonią, Mołdawią, Rumunią, Polską, Słowacją, Słowenią, Serbią, Węgrami, Bośnią i Hercegowiną i Kosowem. W ramach obecnie realizowanego Porozumienia CEEPUS III w różnych formach kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych corocznie bierze udział ponad 500 polskich studentów i uczestników studiów doktoranckich oraz około 300 nauczycieli akademickich.

Średnio w ciągu roku akademickiego w ramach CEEPUS do Polski przyjeżdża około 300 zagranicznych studentów i doktorantów oraz około 200 nauczycieli akademickich. Program oferuje stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów, staży naukowych w zakresie Sieci Akademickich jak i FREEMOVER. O stypendia zagraniczne w ramach CEEPUS mogą aplikować studenci, doktoranci czy też pracownicy naukowi.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA)
Tworzy autorskie programy, które wspierają międzynarodową karierę naukowców oraz wzmacniają umiędzynarodowienie polskich uczelni. Pomocą w realizacji tego zadania jest przede wszystkim nawiązywanie międzynarodowych partnerstw. Do podstawowych zadań NAWA należy inicjowanie i realizowanie działań wspierających proces umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek naukowych. NAWA ma na celu wzmacniać mobilność poprzez programy stypendialne dla studentów zagranicznych i polskich. Obecnie wymiany naukowe możliwe są w ramach programu CEEPUS i w ramach współpracy dwustronnej (umów bilateralnych) Polski z innymi krajami.

Propozycje NAWA obejmują także stypendia dla studentów z zagranicy, dzięki czemu osoba korzystająca z nich może lepiej zaaklimatyzować się w kraju. NAWA wspiera rozwój międzynarodowej oświaty, która jest jednym z głównych filarów rozwoju technologii na świecie. Ideą programów wymian i stypendiów dla studentów z zagranicy jest przede wszystkim wsparcie ich rozwoju osobistego, jak i międzynarodowej oświaty.

Umiędzynarodowienie Politechniki Koszalińskiej
Współpraca między uczelniami partnerskimi w ramach powyższych projektów jest ważnym elementem umiędzynarodowienia Politechniki Koszalińskiej. Wymiany naukowe pozwalają na swobodny przepływ poglądów między uczelniami wyższymi i ośrodkami badawczymi, a tym samym wpływają na szybszy rozwój i wdrażanie nowych technologii.

Wymiana międzynarodowa to nie tylko możliwość poszerzenia wiedzy naukowej, ale także satysfakcja i zdobywanie doświadczeń, zarówno dla studentów, jak i pracowników uczelni. Łatwo więc zgodzić się ze stwierdzeniem, że zdobyte doświadczenie międzynarodowe to kapitał na całe życie.

Więcej informacji o programach i ofercie stypendialnej: tu.koszalin.pl/art/314/programy-europejskie-oferta-stypendialna