Politechnika Koszalińska uruchomi nowy kierunek studiów
Opublikowano 11.01.2023 15:24

Jakość i bezpieczeństwo żywności – to nowy kierunek studiów, który zamierza uruchomić Politechnika Koszalińska. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, zajęcia na nowym kierunku rozpoczną się już w październiku 2023 r.

Senat Politechniki Koszalińskiej podczas środowego posiedzenia (11 stycznia br.) przyjął uchwałę w sprawie ustalenia programu studiów i zasad rekrutacji na kierunek Jakość i bezpieczeństwo żywności. To oferta skierowana do osób, które chcą swoją zawodową przyszłość związać z branżą zajmującą się szeroko pojętą organizacją i nadzorem produkcji i przechowywania żywności.

Absolwent zdobędzie wiedzę z zakresu nauk o żywności, zdrowiu, przyrodniczo-technicznych, biologicznych i ekonomicznych niezbędnych do rozumienia zjawisk i procesów zachodzących w żywności, związanych z zapewnieniem jej jakości i bezpieczeństwa oraz wpływem na zdrowie człowieka. Pozna procesy produkcyjne dotyczące określonych rodzajów żywności, a także związane z tym regulacje prawne. Będzie miał też umiejętność wdrażania, utrzymania i rozwoju obligatoryjnych systemów jakości i bezpieczeństwa żywności.

Pomysł uruchomienia nowego kierunku wynika przede wszystkim z sygnalizowanego przez firmy z branży spożywczej i gastronomicznej braku fachowców posiadających specjalistyczne kompetencje umożliwiające pracę w laboratoriach analiz żywności oraz w zespołach zarządzających bezpieczeństwem i jakością żywności. Chodzi równocześnie o takie osoby, które mają umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów techniczno-organizacyjnych w procesach i systemach produkcyjnych oraz tworzenia i wprowadzania innowacji produktowych i procesowych z zakresu przetwórstwa żywności.

W tej chwili żadna uczelnia w regionie nie oferuje studiów o podobnym profilu.

Kierunek Jakość i bezpieczeństwo żywności będzie prowadzony na Wydziale Mechanicznym. Studia odbywać się będą na I stopniu kształcenia, w trybach: stacjonarnym (7 semestrów) i niestacjonarnym (8 semestrów). Kierunek będzie miał profil praktyczny, a więc połączy tradycyjną wiedzę zdobywaną podczas studiów z praktyką zawodową przygotowującą do podjęcia atrakcyjnej pracy. Przewidziano dwie specjalności.

W opracowaniu programu studiów wzięto pod uwagę potrzeby regionalnego przemysłu spożywczego, w którym dominującą rolę odgrywa branża rybna i gastronomiczna. Dlatego w programie zaproponowano kursy związane z oceną surowców spożywczych, technologiami i oceną towaroznawczą.

Absolwenci będą przygotowani do pracy w zakładach zajmujących się przetwórstwem żywności, firmach zajmujących się obrotem żywnością, a także w laboratoriach analitycznych kontrolujących jakość i bezpieczeństwo produktów spożywczych. Będą mogli również podjąć pracę w jednostkach urzędowej kontroli żywności, jednostkach szkoleniowo-certyfikujących bezpieczeństwo i jakość żywności, ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także w firmach doradczych i audytujących.

Uruchomienie studiów na kierunku Jakość i bezpieczeństwo żywności uzależnione jest od uzyskania zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki.