Grudniowa wieczornica Wydziału Humanistycznego
Opublikowano 19.12.2022 09:35

To już tradycja, że grudniowa Wieczornica Wydziału Humanistycznego poświęcona jest Powstaniu Wielkopolskiemu. Tak było i tym razem.Spotkanie rozpoczęło się od uroczystości wręczenia Krzyża Pamiątkowego Karpatczyków, który z rąk rektor naszej Uczelni dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK i Pawła Michalaka, dyrektora koszalińskiej delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, otrzymał ks. dr hab. Zbigniew Werra, prof. PK.

Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Bogusław Polak. Przedstawił on genezę powstania oraz omówił jego przebieg militarny.
Następnie głos zabrał dr hab. Michał Polak, prof. PK, dziekan Wydziału Humanistycznego. Tematem jego wystąpienia byli dowódcy Powstania Wielkopolskiego, czyli mjr Stanisław Taczak oraz gen. Józef Dowbor-Muśnicki, ich biografie oraz osiągnięcia wojskowe.
Por. Piotr Podhorodecki, związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, przedstawił z kolei sytuację w zaborze pruskim przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego.
W kolejnym wystąpieniu Zbigniew Izraelski ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun opowiedział o broni używanej przez polskich powstańców.
O udziale pociągów pancernych w Powstaniu Wielkopolskim mówił Wojciech Sokołowski, pracownik Politechniki Koszalińskiej, reprezentujący również Stowarzyszenie Perun.
Prof. Przemysław Litewka z Politechniki Poznańskiej wprowadził w tematykę lotnictwa wojskowego.
Na zakończenie głos zabrała dr hab. Danuta Zawadzka, Rektor Politechniki Koszalińskiej, która podziękowała za zorganizowanie kolejnej Wieczornicy oraz złożyła świąteczne i noworoczne życzenia wszystkim uczestnikom.

Piątkowe popołudnie z historią zgromadziło kilkadziesiąt osób. Współorganizatorami Wieczornicy byli Archiwum Państwowe w Koszalinie oraz Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu Politechnika Koszalińska z Historią.