Odwiedziliśmy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej, na razie tylko wirtualnie
Opublikowano 06.12.2022 13:47

Choć obiektu jeszcze nie ma, a inwestycja znajduje się dopiero w fazie projektowej, spacerowaliśmy już po korytarzach Cognitarium Politechniki Koszalińskiej! Wszystko to za sprawą sugestywnej wizualizacji, którą 6 grudnia br. przedstawicielom władz uczelni, pionu inwestycji i obecnej Biblioteki Głównej zaprezentowali pracownicy katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. To pracownia, która wygrała konkurs na projekt Cognitarium.

Uczelnię podczas spotkania reprezentowali między innymi: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i kanclerz dr inż. Artur Wezgraj, a pracownię – arch. Oskar Grąbczewski. Zanim zajrzeliśmy do Cognitarium: przeszliśmy po przestronnych korytarzach, obejrzeliśmy sposób ekspozycji książek i innych źródeł informacji, zajrzeliśmy do planetarium i przystanęliśmy przy Wahadle Foucaulta, odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania prof. Danucie Zawadzkiej pozwolenia na budowę obiektu.

Uczynił to Oskar Grąbczewski, a pani rektor towarzyszyli: kanclerz i Michał Malatyński, zastępca kanclerza. – To dla nas wszystkich ważna chwila - powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Cieszę się, że choć część trudnych etapów realizacji tej inwestycji mamy już za sobą i że mogę osobiście podziękować za dotychczasową naszą współpracę.

Na wstępie prezentacji Michał Malatyński wyjaśnił: – Znajdujemy się obecnie na czwartym etapie prac, czyli projekcie wykonawczym. Za nami trzeci, polegający na przygotowaniu projektu budowlanego i otrzymaniu pozwolenia. Kiedy ruszymy z budowę, poprosimy naszych partnerów o nadzór autorski – zwrócił się kanclerz do przedstawicieli pracowni OVO Grąbczewscy.

Prezentacja projektu Cognitarium objęła spacer ciągami komunikacyjnymi po niemal wszystkich pomieszczeniach. Struktura dziewięciu połączonych prostopadłościanów jest analogiczna do istniejącej struktury budynków kampusu przy ulicy Śniadeckich. Autorzy projektu zaplanowali Cognitarium jako otwartą strukturę urbanistyczną, w której poszczególne bloki funkcjonalne, połączone pod i nad ziemią, stworzą układ przyjaznych ciągów pieszych i malowniczych uliczek, którymi będzie można przejść od kampusu do hali sportowej i od parkingów do terenów zielonych.

Budynek będzie zarazem prosty, oparty na czytelnej zasadzie i bogaty przestrzennie. Możliwość połączeń i wzajemnych relacji pomiędzy modułami ma być niezliczona. Pozwoli to na organizację funkcji w poziomie, pionie lub w dowolnej przestrzennej sekwencji.

Cognitarium w liczbach: powierzchnia podziemia – 2.622,57 mkw.; powierzchnia nadziemia – 5.630,78 mkw.; kubatura budynku – 26.636 m3.