Erasmus+ Cooking Day, czyli kruche ciasto w kształcie choinki
Opublikowano 02.12.2022 14:02

W grudniowy poranek (2 grudnia br.), kolejna grupa studentów kształcących się w Politechnice Koszalińskiej w ramach programu Erasmus+, wzięła udział w świątecznej edycji Cooking Day. Spotkanie zorganizowało Biuro Mobilności Międzynarodowej (BMM) przy współpracy pracowników Katedry Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Wydziału Mechanicznego: Aldony Bać i dr Sylwii Mierzejewskiej.

Tym razem celem wydarzenia było przybliżenie studentom nie tylko kuchni polskiej, ale i tradycji bożonarodzeniowych. Podczas wydarzenia goście wspólnie przygotowywali pierogi i dekorowali pierniczki, a ponadto mieli możliwość spróbowania kapusty z grzybami, drożdżówki, gziku i domowego chleba. Unoszące się wokół zapachy i międzynarodowa atmosfera sprawiła, że w trakcie wspólnego gotowania studentki i studenci chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, jak również opowiadali o świątecznych obyczajach ze swojego kraju.

 

Lepienie bałwana przy choince

Mélanie Sgard podczas przygotowywania ciasta na pierniczki przyznała, że we Francji w święta Bożego Narodzenia najczęściej jada się migdałowe ciasteczka, a na obiad podaje się indyka. Mélanie studiuje Energetykę na Wydziale Mechanicznym. – Święta spędzamy z całą rodziną, podobnie jak w Polsce – mówiła z uśmiechem.

Z tej samej uczelni – INSA – przyjechał Yassine Adarif, student Informatyki, dla którego święta w ojczyźnie to głównie jeżdżenie na nartach i lepienie bałwana. – W moim rodzinnym domu specjalnością jest kruche ciasto w kształcie choinki – powiedział. Gdy wspomina o choince, do rozmowy dołączyła się Sonia Compagno, studentka Architektury Wnętrz. – Święta kojarzą mi się z ubieraniem choinki wspólnie z najbliższymi i naszym pieskiem, który, chociaż nam w tym przeszkadza, rozbawia nas swoich zachowaniem – wspominała.

 

Pierwszy śnieg w życiu

Sonia dodała, że jest z Sycylii i dopiero w Koszalinie miała przyjemność pierwszy raz w życiu zobaczyć śnieg. Zapytana o ulubione polskie danie, przyznała z uśmiechem, że są to pierogi z kapustą i grzybami. – Podczas świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy głównie słodkie potrawy, a najbardziej znaną jest cassata, czyli tort z owocami kandyzowanymi i kremem z ricotty – przybliżyła świąteczne tradycje sycylijskie.

Muwafaq Mashrah, który przyjechał z Turcji, chętnie uczy się języka polskiego, a podczas wspólnego gotowania dopytywał pracowników BMM o kolejne słówka: – W czym ci mogę pomóc? – przywitał się z uśmiechem.

Meryem Yavuz z Inżynierii Biomedycznej, przygotowując wspólnie z Mélanie ciasto na pierniczki, opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych ze świętami w Turcji. W ojczyźnie Meryem nie obchodzi się Bożego Narodzenia, mimo to w jej rodzinnym domu najbliżsi chętnie świętują Nowy Rok. Siadają wtedy całą rodziną przed telewizorem jedząc przeróżne smakołyki.

 

Apetyt na polską zapiekankę

Dogan Karaman przyjechał na Politechnikę Koszalińską na dwa semestry. – Bardzo podoba mi się atmosfera polskich świąt – przyznał. – Próbowałem już wielu dań kuchni polskiej, ale moim ulubionym wciąż jest zapiekanka. Studenci zgodnie stwierdzili, że międzynarodowe spotkanie kulinarne to bardzo dobry pomysł. „Miło jest spędzić czas wspólnie gotując” – mówili. Cooking Day jest już tradycją Politechniki Koszalińskiej. W przyszłym roku kolejni studenci z wymiany spotkają się podczas wspólnego gotowania, by móc podzielić się wspomnieniami i obyczajami świątecznymi ze swoich rodzinnych stron.

fot. Klaudia Kajak / Biuro Mobilności Międzynarodowej / Politechnika Koszalińska