Edukacja może podnieść poziom cyberbezpieczeństwa
Opublikowano 02.12.2022 14:02

„Wyzwania oraz zagrożenia dla polityki bezpieczeństwa państwa” – taki tytuł nosiła szósta edycja debaty, która – 1 grudnia br. – odbyła się na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. Spotkanie poprowadził Arkadiusz Wilman, dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.

Organizatorzy debaty: dr hab. Marek Górka, prof. PK i dr Dominika Liszkowska, zaprosili do udziału w niej specjalistów z innych jednostek: dr Annę Szachoń-Pszenny z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL), dr Agnieszkę Zarębę z Katedry Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego KUL i dra Aleksandra Olecha, wykładowcę Baltic Defence College i analityka Defence24.

– Wydarzenie stało się okazją do wymiany poglądów na temat obecnych i przyszłych wyzwań polityki bezpieczeństwa oraz nowych zagrożeń wynikających z coraz bardziej powszechnego stosowania cybertechnologii w zarządzaniu państwem – podkreśla prof. Marek Górka. – Debata dała także możliwość dyskusji o roli edukacji, która – zdaniem uczestników – stanowi skuteczny sposób na ograniczanie cyberzagrożeń i działań dezinformacyjnych.

Wnioski, które przedstawili uczestnicy spotkania koncentrowały się na potrzebie dalszej wymiany wiedzy i doświadczeń oraz kontynuowania współpracy z ośrodkami naukowymi w Polsce w obszarze polityki bezpieczeństwa.