Konkurs Power Tower 2022. Budują mocne i oszczędne wieże
Opublikowano 01.12.2022 15:03

W czwartek, 1 grudnia br. rozpoczęły się emocje szóstej edycji, organizowanego przez naszą uczelnię konkursu na najlepszą konstrukcję wieży „Power Tower 2022. Tradycja i nowoczesność”. W zmaganiach bierze udział 18 drużyn, a jednym z tegorocznych konkursowych kryteriów jest oszczędność zużycia materiałów.

Konkurs polega na zbudowaniu wytrzymałej konstrukcji w formie wieży kratowej. Tradycyjnie zmagania odbywają się w dwóch kategoriach: wież tradycyjnych, ręcznie wykonanych z drewna i wież nowoczesnych, wydrukowanych przy użyciu drukarki 3 D. Odrębnie rywalizują reprezentacje uczelni i szkół średnich. Organizatorem jest Inżynierskie Koło Studenckie IKS oraz Katedra Konstrukcji Metalowych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej.

W kategorii konstruktorów wież tradycyjnych, czyli ręcznie wykonanych z drewna, startuje 9 ekip studenckich (przedstawiciele uczelni technicznych ze Śląska, Łodzi, Gdańska, Szczecina i gospodarze, czyli reprezentanci Politechniki Koszalińskiej). W zmaganiach bierze udział także pięć drużyn reprezentujących szkoły średnie.

Politechnikę Łódzką reprezentują „Adepci Budownictwa” (Jakub Kalina, Filip Skrzak i Dawid Pietka). – Zaprojektowaliśmy prototyp w programie Robot. Wykonaliśmy go, a potem zniszczyliśmy w naszym laboratorium. Wytrzymał nacisk o sile 1 tony 250 kilogramów - chwali się Jakub Kalina. – Chcemy też zoptymalizować budowlę, by nie było niepotrzebnych elementów.

Debiutuje drużyna „Melodramat”, czyli studenci studiów magisterskich na kierunku budownictwo Politechniki Koszalińskiej (Dominika Urbańska, Aleksandra Wysiecka i Bartosz Trela). – Przed konkursem przygotowaliśmy próbne modele i wybraliśmy najlepszą koncepcję – objaśnia Bartosz Trela. – Przeliczaliśmy zużycie materiałów w programie Auto Cad. Bo w tym roku ilość materiałów powinna być ograniczona.

W kategorii wież nowoczesnych wystartowały 3 drużyny uczelniane i dwie ekipy reprezentujące szkoły średnie. Ci uczestnicy swoje konstrukcje przygotowali wcześniej w formie elektronicznej. W ramach konkursu dostali dodatkowe zadanie: chodzi o zaprojektowanie w programie LeoCAD wieży obserwacyjnej zbudowanej z klocków lego (oczywiście także wirtualnych).

- Zwykle pracujemy w bardziej zaawansowanym programie. Tego programu musimy się nauczyć. Jest ciekawie. To zmusza do myślenia – powiedział nam Szymon Krawczyk, student IV roku Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

W piątek (2 grudnia) drugi dzień konkursowej rywalizacji. Modele wież zostaną poddane próbom wytrzymałościowym w Laboratorium Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska