Laboratorium finansowo-giełdowe już otwarte!
Opublikowano 28.11.2022 14:35

Studenci poczują się w tym miejscu jak na giełdowym parkiecie. W poniedziałek, 28 listopada br. na Wydziale Nauk Ekonomicznych dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi w nowo powstałym laboratorium.

Przygotowanie tego miejsca wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, rozpoczynających kształcenie na kierunkach ekonomicznych, a także rynku pracy. Wśród najbardziej perspektywicznych zawodów są bowiem te, które wymagają kwalifikacji finansowych i umiejętności analitycznych.

– To moment szczególny dla całej społeczności akademickiej – podkreślała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Otwieramy nowoczesne laboratorium, dzięki któremu będziemy mogli przekazywać młodym ludziom wiedzę na temat świata finansów i nowoczesnego inwestowania na giełdach. Podejmujemy działania, aby było to miejsce prowadzania badań i nauczania, tworzące pomost pomiędzy teorią a praktyką inwestycyjną.

Na powierzchni ok. 80 metrów kw. umieszczono 21 stanowisk komputerowych, wyposażonych w podwójne monitory i mini zestawy komputerowe. W pracowni znajdują się indywidualnie zaprojektowane biurka w układzie gniazdowym, które umożliwiają pracę w mniejszych grupach.

– Miejsce zostało zaaranżowane jak klasyczny trading room – tłumaczyła dr Anna Szczepańska-Przekota, koordynatorka projektu i opiekun laboratorium. – Atutem pracowni jest ściana wizyjna, gdzie na sześciu monitorach można śledzić treści z serwisów giełdowych oraz giełd krajowych i zagranicznych. Monitor interaktywny, który pełni również rolę projektora.

Pracownia została wyposażona w urządzenie klimatyzacyjne, oświetlenie, rolety zaciemniające i ergonomiczne fotele. Znajdują się tu zegary wskazujące czas w miastach, w których działają największe giełdy światowe, dzwon rozpoczynający sesję oraz wizerunek byka i niedźwiedzia, czyli symbole giełdowej hossy i bessy.

Oprócz dostępu do nowoczesnej infrastruktury, studenci mają dostęp do specjalistycznego oprogramowania i baz danych finansowych.

Łączna wartość projektu, obejmująca: adaptację sali, zakup wyposażenia, sprzętu komputerowego i oprogramowania, wyniosła blisko 500 tys. zł. Finansowe wsparcie projektu pochodziło z dotacji samorządu Województwa Zachodniopomorskiego (200 tys. zł).

– Powstanie tego miejsca to dowód na to, że na przyjaciół można liczyć – zaznaczył Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Bardzo nas cieszy, że możemy być przyjaciółmi tego projektu. To wszystko po to, aby zachęcać młodych do nauki, poprzez pokazanie jak działa giełda, jakie są mechanizmy jej funkcjonowania.

Swoją cegiełkę w kwocie 50 tysięcy złotych do powstania laboratorium dołożyła także Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie.

– Współczesny świat to świat dynamicznych zmian – podsumował Robert Mania, prezes MEC Koszalin. – Zarządzając spółką coraz częściej spędzam czas na obserwacji tego, co się dzieje na giełdzach, jak zmieniają się notowania surowców. Dlatego tak ważne są praktyczne umiejętności.

Wstęgę przecięło w sumie osiem osób: rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Danuta Zawadzka; marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz; prezes MEC Robert Mania; dziekan WNE dr hab. inż. Jerzy Korczak, kanclerz uczelni, dr inż. Artur Wezgraj oraz prodziekan ds. studenckich WNE, dr Rafał Rosiński – obaj panowie pełnią funkcję radnych wojewódzkich; pełnomocnik prezydenta Koszalina ds. klimatu i nowoczesnej gospodarki dr Adam Wyszomirski z Katedry Zarządzania i Marketingu WNE, a także przedstawicielka środowiska studenckiego, Ewelina Mierzejewska, przewodnicząca Rady Studentów WNE.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska