14 – 15 października: III Koszaliński Kongres Kultury
Opublikowano 27.09.2022 08:15

W dniach 14 – 15 października br. odbędzie się III Koszaliński Kongres Kultury. Organizatorzy – Urząd Miejski w Koszalinie i Centrum Kultury 105 serdecznie zapraszają do udziału w tym wydarzeniu mieszkańców miasta, pracowników instytucji kultury, twórców, artystów, dziennikarzy, pracowników naukowych koszalińskich uczelni, studentów, przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych, wszystkich działających na rzecz kultury.

Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu będzie „Kultura w przestrzeni, przestrzeń dla kultury”. Organizatorzy zapraszają do dyskusji na temat roli przestrzeni publicznej w budowaniu uczestnictwa w kulturze, licząc zarazem na zaangażowanie mieszkańców, ich uwagi i spostrzeżenia. Program wydarzenia jest bogaty i zróżnicowany, gdyż sam temat wiodący jest bardzo szeroki. Ważnym punktem programu będzie spotkanie z pomysłodawcami wykorzystania przestrzeni miejskiej do realizacji wydarzeń kulturalnych, autorami nowych inicjatyw, twórcami nowych miejsc przyjaznych kulturze. Aktywne uczestnictwo mieszkańców jest zaś niezbędne do zbudowania mapy, na której zaznaczone zostaną ulubione miejsca odpoczynku i relaksu koszalinian, w których w przyszłości byłyby organizowane wydarzenia kulturalne. Zainteresowani współpracą przy tworzeniu mapy miejsc przyjaznych kulturze mogą swoje propozycje przesyłać drogą mailową na adres kongreskultury@um.koszalin.pl lub zaznaczyć je na mapie osobiście podczas Kongresu.

W pierwszym dniu Kongresu, 14 października br. organizatorzy polecają wykład Aleksandry Szymańskiej – dyrektorki Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, menagerki kultury, specjalistki w zakresie polityki kulturalnej. Będzie to zarazem inauguracja III KKK, podczas której zaprezentowane zostaną także prace artystów, którzy otrzymali stypendia artystyczne w 2022 r. Wszystko odbędzie się w galerii Amfiteatru. Po wykładzie, w Clubie105 odbędzie się koncert w wykonaniu koszalińskich zespołów: Lady Extasy, Kaboom, przezwyczajność i WHOISWHO.

Większość z zaproszonych gości zaprezentuje się w drugim dniu Kongresu. W dwóch panelach dyskusyjnych swoje doświadczenia przekażą przedstawiciele Fundacji Palma z Gdańska, Marcin Gręźlikowski znany jako Andrzej Poprostu – artysta street art z Torunia, Artur Celiński – ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast, wicenaczelny Magazynu Miasta, Bartosz Warzecha – członek Stowarzyszenia Architektów Polskich i Zachodniopomorskiej Izby Architektów, właściciel Warzecha Studio, asystent na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, członkowie Fundacji Otwarta Strefa Kultury z Poznania, przedstawiciele Good Vibe Festival, Koszalińskiej Biblioteki Publicznej i Archiwum Państwowego w Koszalinie. Ten dzień będzie obfitował w wydarzenia tj. wykłady i warsztaty artystyczne: muzyczne – poprowadzi DJ Zaju, sitodruku - Maciej Mazurkiewicz, rękodzieła – Aleksandra Lejewska, rzeźby społecznej - Fundacja Otwarta Strefa Kultury z Poznania. Odbędzie się również kiermasz sztuki. W holu CK 105 swoje prace zaprezentują chętni twórcy. Na finał Kongresu czyli ”kulturalne afterparty” organizatorzy zapraszają do Centrali Artystycznej. Imprezę rozkręcać będą Dj Zaju i MadMat.

III KKK odbędzie się przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2022”. Patroni medialni wydarzenia to: TV Max, Polskie Radio Koszalin, Magazyn Prestiż, Radio Eska, Głos Koszaliński, Tygodnik Miasto i koszalininfo.pl, a także Politechnika Koszalińska w związku z realizowanym projektem „Politechnika Koszalińska wspiera kulturę” i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie.

Zainteresowani uczestnictwem w Kongresie mogą dokonać rejestracji na stronie www.koszalin.pl w zakładce KULTURA. 

Załączniki

Nazwa
Program III KKK (2).pdf pobierz