Profesor Agnieszka Szparaga uzyskała grant na badania nad biostymulatorami
Opublikowano 29.06.2022 09:09

Dr hab. inż. Agnieszka Szparaga, profesor z Katedry Agrobiotechnologii Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej, uzyskała grant, dzięki któremu będzie mogła prowadzić badania nad poszukiwaniem naturalnych źródeł nowych preparatów stymulujących wzrost, rozwój i plonowanie roślin. Uzyskane wsparcie finansowe pozwoli na organizację wyjazdu badawczego.

Celem konkursu Miniatura jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach Narodowego Centrum Nauki, innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych.

Konkurs na prace naukowe

W szóstej edycji konkursu Miniatura można uzyskać finansowanie w wysokości od 5 tysięcy do 50 tysięcy zł na trwające do 12 miesięcy badania wstępne lub pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy i konsultacyjny.

O przyznanie dofinansowania mogą ubiegać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 r., nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

Grant na badania nad nowymi biostymulatorami

Dr hab. inż. Agnieszka Szparaga, prof. PK uzyskała dofinansowanie w wysokości 31 148 zł. Temat realizowanego przez nią projektu brzmi: „Badania aktywności biologicznej i biostymulującej allelopatycznych ekstraktów roślinnych w oparciu o analizę polifenolowych metabolitów wtórnych, składników mineralnych oraz profilowanie fitohormonalne”.

Geneza podjęcia tematu projektu wynika z faktu, że badania nad potencjalnymi nowymi produktami stymulującymi wzrost, rozwój i plonowanie roślin stanowią podstawę wysiłków na rzecz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Aktualnym trendem badawczym są prace nad biostymulatorami nowej generacji, pozwalającymi na zaspokojenie zapotrzebowania na alternatywne metody, oparte na nowych, bioaktywnych, przyjaznych dla środowiska substancjach wspierających różnorodność biologiczną w ekosystemach rolniczych. Ekstrakty roślinne uznaje się za cenną grupę biostymulatorów. Mogą one bowiem stać się odpowiednim substytutem syntetycznych regulatorów wzrostu.

Celem naukowym projektu jest poszukiwanie naturalnych źródeł nowych preparatów, bazujących na doświadczeniach i zasadach allelopatii (oddziaływanie jednych roślin na drugie). Istotą projektu jest zaplanowany wyjazd badawczy, podczas którego możliwe będzie określenie aktywności biologicznej oraz biostymulującej wodnych ekstraktów z wytypowanych gatunków roślin dotychczas niewykorzystywanych do produkcji takich preparatów. Miejscem prowadzonych badań będzie, Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dysponuje najnowocześniejszą aparaturą badawczą. Uzyskane wstępne wyniki pozwolą na przygotowanie wspólnego wniosku o finansowanie projektu o szerszym zakresie badań.

Czas trwania projektu wynosi 12 miesięcy.


Dr hab. inż. Agnieszka Szparaga, prof. PK jest absolwentką studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej (kierunek: Technika rolnicza i leśna). W 2012 roku na macierzystym wydziale uzyskała z wyróżnieniem stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie inżynieria rolnicza. W 2019 roku na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych (wcześniej inżynieria rolnicza). Tytuł osiągnięcia naukowego „Wybrane właściwości fizyczne, mechaniczne, chemiczne i plon nasion fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris L.) w zależności od metody aplikacji biostymulatorów”.

Jej działalność badawcza ukierunkowana jest na wspieranie wdrażania narzędzi agroekologicznych – biostymulatorów – w uprawie roślin. Drugim kierunkiem badawczym jest ocena możliwości wykorzystania ekstraktów z roślin allelopatycznych do zaprawiania nasion roślin uprawnych pod kątem poprawy ich kiełkowania i ograniczenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Wyniki tych badań pozwoliły na rozpoczęcie prac nad stworzeniem nowych biostymulatorów ekologicznych. Prototypowanie ekstraktów z roślin allelopatycznych pod kątem ich właściwości zwiększających plony i dochody rolników zaowocowało pięcioma zgłoszeniami patentowymi na produkty biostymujące przeznaczone do uprawy polowej soi. Efektem prac badawczych dr hab. inż. Agnieszki Szparagi, prof. PK jest 85 prac naukowych, w tym 32 publikacje w czasopismach indeksowanych w bazie JCR (tzw. lista filadelfijska). Dorobek naukowy obejmuje również 4 monografie. Badaczka jest również współautorką 24 rozdziałów w monografiach naukowych w języku polskim, 1 rozdziału w języku angielskim oraz 2 publikacji w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji.