Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Bieżnia elektryczna, rower treningowy i drobny sprzęt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzbogacił wyposażenie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Koszalińskiej.

Studenci z orzeczoną niepełnosprawnością będą mogli wykorzystywać ten sprzęt podczas zajęć z wychowania fizycznego oraz podczas ćwiczeń w ramach sekcji sportowych. Korzystać z niego będą mogli także pozostali studenci Politechniki Koszalińskiej. Pieniądze na zakup wyposażenia pochodzą ze specjalnej dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sprzęt trafił do nas jeszcze przed wybuchem pandemii – tłumaczy Anna Paciocha, pełnomocnik rektora Politechniki Koszalińskiej ds. wsparcia osób z niepełnosprawnością. – Wierzymy, że kiedy studenci wrócą na uczelnię, będą mogli na co dzień korzystać z niego podczas ćwiczeń.

Bazę sportową wzbogacił stacjonarny rower treningowy (rower ma specjalne oparcie zapewniające bezpieczeństwo ćwiczącym). Do dyspozycji studentów jest także bieżnia elektryczna z panelem sterującym, który umożliwia m.in. regulację prędkości i warunków marszu, a także kontrolę zmęczenia trenującej osoby.

- Bieżnia jest zaopatrzona w barierkę zabezpieczającą. To sprzęt, na którym będą mogły ćwiczyć osoby z ograniczeniami ruchowymi – wyjaśnia dr Joanna Dworaczyk, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Z myślą o studentach kupiono też drobniejszy sprzęt do ćwiczeń: taśmy rehabilitacyjne (10 sztuk), pneumatyczne poduszki do ćwiczeń (10 sztuk) oraz materace rehabilitacyjne (2 sztuki). Ponadto do dyspozycji ćwiczących są drążki drgające, przy pomocy których można wzmacniać mięśnie brzucha, pleców i miednicy.

Uczelnia kupiła też zestaw do gry Boccia. To rodzaj gry zręcznościowej zbliżony do włoskiej odmiany gry w bule. Boccia od blisko 30 lat jest dyscypliną paraolimpijską. Warto wspomnieć, że od kilku lat w Zielonej Górze odbywają się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w grze w Boccia. Być może na naszej uczelni także powstanie drużyna, która będzie mogła wystartować w zielonogórskich mistrzostwach.

- Podczas zajęć sportowych staramy się dostosowywać rodzaj ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości studentów – dodaje dr Joanna Dworaczyk. – Nowe wyposażenie ułatwi wszystkim osobom aktywny udział w zajęciach. Jeśli np. ktoś ma schorzenia kręgosłupa, będzie mógł ćwiczyć z pomocą materaca rehabilitacyjnego.

Na Politechnice Koszalińskiej studiuje obecnie blisko 90 osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Przeważają osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu oraz ze schorzeniami neurologicznymi, a także z chorobami układu oddechowego i układu krążenia.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Bazę sportową wzbogacił stacjonarny rower treningowy.

Bieżnia jest wyposażona w panel sterujący, który umożliwia regulację prędkości i warunków marszu.

Uczelnia kupiła też drobniejszy sprzęt do ćwiczeń.

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl