Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

22 studentów Politechniki Koszalińskiej zakończyło teoretyczne przeszkolenie wojskowe w ramach Legii Akademickiej. W sierpniu w jednostkach wojskowych rozpoczną kurs praktyczny.

To już trzecia edycja szkolenia wojskowego studentów. - Mieliśmy obawy, czy w czasie epidemii i ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni uda się nam uruchomić kurs. Obawy nie były bezpodstawne, bo część szkół wyższych zrezygnowała z jego przeprowadzania – wyjaśnia Wojciech Sokołowski, pełnomocnik rektora Politechniki Koszalińskiej ds. edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. – Na szczęście nam się udało. Kontaktowali się zresztą z nami studenci innych uczelni, którzy chcieli odbyć przeszkolenie wojskowe na Politechnice Koszalińskiej. Najodleglejsze miejsce, z którego zgłosił się chętny, to Kraków.

Do programu – jak w poprzednich latach – mógł przystąpić student dowolnego roku i kierunku studiów (warunek to niekaralność i posiadanie obywatelstwa polskiego). Niektórych przywiodła ciekawość – chcieli sprawdzić jak wygląda służba wojskowa. Ale większość – jak tłumaczy Wojciech Sokołowski - postanowiła zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy po studiach (wojsko poszukuje specjalistów, dlatego w ramach tegorocznego szkolenia zaplanowano moduł dotyczący cyberbezpieczeństwa).

Większość studentów złożyła wnioski o przyjęcie na szkolenie osobiście (tylko nieliczni, po wprowadzeniu ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni, zapisywali się elektronicznie). Część teoretyczna kursu rozpoczęła się w kwietniu i miała formę wideokonferencji (prowadzili je specjaliści z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie). Formę zdalną miał także kończący część teoretyczną test zaliczeniowy (odbył się w połowie maja br.).

Ze względu na ograniczenia wynikające z zagrożenia epidemicznego, w tym roku zaplanowano tylko jeden turnus szkolenia praktycznego. Rozpocznie się 8 sierpnia w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Dwa tygodnie potrwa moduł podstawowy, który zakończy się przysięgą wojskową. Potem chętni wezmą udział w kursie podoficerskim. Szkolenie zakończy się we wrześniu kursem z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Informacje o naborze na kolejną edycję wojskowego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej będą dostępne pod koniec 2020 roku – na stronie internetowej uczelni (zakładka Studenci/Legia Akademicka) oraz na profilu Legii Akademickiej Politechniki Koszalińskiej na Facebooku.

Więcej: https://www.tu.koszalin.pl/kat/449

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl