Konstelacja Wiedzy – wszystkie dane naukowe w jednym miejscu
Opublikowano 25.02.2022 13:09

Konstelacja Wiedzy to zbiór informacji o całej działalności naukowej Politechniki Koszalińskiej, realizowanej przez pracowników uczelni na przestrzeni wielu lat. To również rezultat końcowy realizacji pomysłu na portal zarządzania wiedzą i potencjałem naukowym Politechniki Koszalińskiej, w którym kompleksowo jest i będzie gromadzony cały dorobek, budowany przez kolejne lata.

– Koncepcja zrodziła się z potrzeby otoczenia – tłumaczy dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki. – Dostępność do naszego dorobku i osiągnięć w postaci projektów badawczych, patentów, publikacji i aparatury naukowej zawsze stanowiła pewnego rodzaju problem. Te wszystkie dane są dostępne, ale w rożnych źródłach. Chcieliśmy stworzyć jedno miejsce, gdzie będą usystematyzowane i odpowiednio wyeksponowane.

Konstelacja Wiedzy to nieodzowne narzędzie do komunikacji jednostki naukowej z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Ma również ułatwić partnerom korzystanie z do aparatury badawczej, jaką dysponuje uczelnia. W momencie nawiązania współpracy z nowym podmiotem, dostęp do danych naukowych będzie łatwiejszy. Narzędzie posłuży pracownikom Politechniki Koszalińskiej. Dzięki własnemu profilowi w Konstelacji Wiedzy wszystkie dane i zestawienia będą nie tylko otwarte, ale także łatwe do rozpowszechniania. Pracownicy zyskają możliwość inicjowania własnych grup badawczych.

– W Konstelacji Wiedzy zostały zgromadzone wszystkie publikacje danego pracownika – dodaje prof. Błażej Bałasz. – Zaimportowane zostały także informacje statystyczne, dotyczące cytowań i wskaźników liczbowych określających wagi prowadzonych badań przez danego naukowca.

Konstelacja Wiedzy będzie służyć zarządzaniu danymi badawczymi przy realizacji projektów. Naukowcy zyskają dzięki temu także wyższą ocenę składanych wniosków. Jednostki finansujące badania oczekują jawności w dostępie do wyników badań. Wszelkiego rodzaju działania uczelni muszą zachować walor pełnej transparentności.

– Uzyskaliśmy w ubiegłym roku wiele patentów, a głównych ich celem jest komercjalizacja – podkreśla prorektor ds. nauki. – Dzięki Konstelacji Wiedzy potencjalni przedsiębiorcy, zainteresowani rozwiązaniami, jakie powstały na naszej uczelni, będą otrzymają informację o patentach i rozwiązaniach możliwych do wdrożenia.

Realizację Konstelacji Wiedzy poprzedził ponad roczny okres przygotowań i współpracy kilku jednostek Politechniki Koszalińskiej: Biblioteki Głównej, Działu Nauki, Biura Projektów Badawczych oraz Uczelnianego Centrum Technologii Informatycznych.

W projekcie wzięli udział również: Wojciech Sokołowski z Centrum Informatycznego Wydziału Elektroniki i Informatyki, który odpowiadał za przekazanie danych z systemu Polon i Zuzanna Baranowska z Wydziału Architektury i Wzornictwa, odpowiedzialna za udokumentowanie osiągnięć artystycznych.

– W procesie przetargu został wybrany system Omega-PSIR, który jest najlepszym narzędziem dostępnym na rynku do gromadzenia danych – dodaje Mariola Jackiewicz, dyrektor Biblioteki Politechniki Koszalińskiej. – System obejmuje: gromadzenie i przechowywanie, czyli archiwizację, prezentację, a więc udostępnianie, wyszukiwania informacji i dorobku naukowego oraz popularnonaukowym pracowników, doktorantów i studentów.

System gromadzi także informacje o osiągnięciach zawodowych i aktywnościach, tworzących dorobek uczelni i kształtujących jej wizerunek wśród innych instytucji naukowych w kraju i na świecie.

– Nasza praca polegała na połączeniu danych, którymi dysponuje uczelnia, a pochodzącymi z różnych systemów, tak, aby informacje o działalności naukowej były dostępne z każdego poziomu – wyjaśnia Mariola Jackiewicz. – Obecnie biblioteka wdraża i aktualizuje dane.

Kolejnym etapem będzie praca nad widocznością repozytorium Konstelacji Wiedzy w międzynarodowych serwisach i rejestrach podobnych i innych repozytoriów.

– Zależy nam, aby nasze repozytorium przechowywało nie tylko dane bibliograficzne osiągnięć, lecz również całe pliki – podkreśla Mariola Jackiewicz. – Projekt daje taką możliwość. Możemy w nim zdeponować pliki tekstowe, graficzne lub multimedialne. Repozytorium spełnia również wymogi instytucji finansujących badania naukowe, na przykład Narodowego Centrum Nauki.

Konstelacja Wiedzy została wdrożona w ramach projektu „Program zintegrowanych działań na rzecz zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na Politechnice Koszalińskiej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Aktualnie portal zawiera informacje z ostatnich pięciu lat. Na bieżąco są one uzupełniane. Repozytorium dostępne jest pod linkiem: https://sdr.tu.koszalin.pl/