Podsumowanie projektu "Młody Inżynier Programista" w Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 10.12.2021 15:17

Młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Sianowie uczestniczyła w piątek (10 grudnia br.) w ostatnich zajęciach w ramach projektu „Młody Inżynier Programista”.

Głównym celem przedsięwzięcia prowadzonego przez Politechnikę Koszalińską było podniesienie umiejętności dzieci w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych, a także rozwijanie kreatywności, zdolności krytycznego myślenia czy pracy w grupie.

Zajęcia połączone z ćwiczeniami odbywały się w pracowniach uczelni. Uczniowie, pod czujnym okiem naukowców, poznawali podstawy programowania. Dzieci pracowały także z ozobotami (małe roboty). Tworzyły trasę, po której podążał robot poprzez rozpoznawanie sekwencji kolorowych kodów.

W piątek, po ostatnich zajęciach, z rąk prorektora ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej dr. hab. inż. Tomasz Królikowskiego uczniowie odebrali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

– Wierzę, że projekt otworzył przed wami nowe możliwości, pokazał inne schematy myślenia i zaraził pasją do poznawania nowych technologii – mówił prof. Tomasz Królikowski.

Uczniowie chwalili organizację projektu.

– Nie spodziewałam się, że kodowanie i programowanie może być tak proste – opowiada Alicja Kosowska uczennica klasy 7c. – Prowadzący tłumaczyli wszystko spokojnie i w zrozumiały sposób. Programowanie spodobało mi się to do tego stopnia, że chciałabym w przyszłości zostać inżynierem.

Ponadto zajęcia miały za zadanie rozbudzić ciekawość poznawczą u dzieci, zachęcić je do nauki i dalszego rozwoju. – Ten projekt i współpraca z uczelnią pozwoliła rozwinąć się naszym uczniom oraz szkole – tłumaczy Katarzyna Budnik, dyrektor SP numer 2 w Sianowie. – Dzieci z małych miejscowości mają mniejszą możliwość poznawania najnowocześniejszych technologii. A tu miały możliwość poznawania języka programowania. Projektowały układy elektroniczne, konstruowały pojazdy zdalnie sterowane. To, co tutaj widziały, rozbudziło ich ciekawość, pasję. Co tydzień było tak, że nie mogły doczekać się wyjazdu na uczelnię.

Spotkanie podsumowujące projekt zakończyła wizyta uczniów w Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego.

Realizacja projektu „Młody Inżynier Programista” trwała trzy lata. Łącznie wzięło w nim udział prawie 300 uczniów z Koszalina oraz z regionu (m.in. z Kołobrzegu, Dźwirzyna i Karlina).

Projekt realizowany przez Politechnikę Koszalińską był dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.