Jubileuszowe święto nauki na Politechnice Koszalińskiej
Opublikowano 30.09.2021 15:01

Prezentacje, pokazy i eksperymenty naukowe wypełniły odbywający się w czwartek (30 września br.) XX Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Politechnice Koszalińskiej.

Nasza uczelnia u progu nowego roku akademickiego gościła wielu entuzjastów nauki. Przeważali młodzi ludzie, którzy wkrótce podejmą decyzję o dalszej ścieżce edukacyjnej.

Uczestników Festiwalu Nauki przywitała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

– Cieszę się, że możemy spotkać się w murach uczelni – mówiła pani rektor. – Życzę, by ta wizyta stała się inspiracją do rozwoju zainteresowań nauką, których efektem będą studia na Politechnice Koszalińskiej.

- Kształcimy w dziedzinach technicznych, ekonomicznych, humanistycznych i artystycznych. Wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniał dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej. – Tylko bezpośredni kontakt z aparaturą i z ludźmi, których spotkacie w uczelnianych pracowniach, pozwoli poczuć smak naukowych eksperymentów i zrozumieć, że bycie naukowcem czy inżynierem to jedna z najlepszych ścieżek kariery.

W ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki w trzech kampusach uczelnia zaproponowała ponad 60 różnego rodzaju pokazów, wykładów i eksperymentów. Większość mogła się odbyć w tradycyjnej, bezpośredniej formie (część została udostępniona online).

Grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koszalinie zastaliśmy podczas warsztatów dotyczących nowoczesnych, antybakteryjnych i antyoksydacyjnych opakowań do żywności.

– Od kilku lat regularnie uczestniczę w różnych zajęciach na Politechnice Koszalińskiej – przyznał uczeń tej szkoły Borys Tokarz. – Chodziłem na zajęcia z robotyki. Były pokazy programowania, prezentacje laserowe i zajęcia z użyciem kamery termowizyjnej.

- Bardzo kreatywne, ciekawe zajęcia. Dzięki temu można poznać różne kierunki kształcenia – mówiła Milena Szymaniak z SP nr 3. – Myślę o profilu biologiczno-chemicznym, nie wykluczam też humanistycznego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ustroniu Morskim wzięli udział w warsztatach w laboratoriach Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Badali intensywność zapachu przy pomocy przyrządu o nazwie olfaktometr. - Ze specjalnego laboratorium przenieśliśmy próbkę zapachu. Potem badaliśmy jego natężenie. Zapach był bardzo miły – pomarańczy – opisywała uczennica z Ustronia Nikola Pączek.

– Zaplanowaliśmy udział w wielu różnych pokazach. Chcemy umożliwić naszym uczniom kontakt z prawdziwą nauką – mówiła nauczycielka tej szkoły Wioletta Socha.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zorganizowane przez Wydział Elektroniki i Informatyki (były m.in. eksperymenty ze światłem oraz pokazy zastosowania kamery termograficznej). Kolejka chętnych czekała przed salą pokazów laserowych (tu zastaliśmy m.in. uczniów ze szkoły im. Ludzi Morza w Kopnicy pod Darłowem).

Studium Języków Obcych przygotowało multando, czyli multimedialne dyktando z języka angielskiego.

Nie brakowało chętnych do udziału w treningu pamięci. W pracowniach Wydziału Mechanicznego można było m.in. wziąć udział w pokazie działania turbin wiatrowych i turbin wodnych, poznać zasady druku 3D w metalu, nauczyć się rozpoznawania zafałszowanej żywności (miód) i poznać pracę laboratorium diagnostyki pojazdów.

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu proponowało udział w zajęciach ruchowych. O inwestycjach giełdowych, o podstawach rachunkowości oraz o psychologii klienta opowiedzieli przedstawiciele Wydziału Nauk Ekonomicznych. Wydział Humanistyczny przygotował m.in. wykład o reklamie podprogowej oraz na temat bezpieczeństwa podczas wyjazdów zagranicznych.

Najmłodsi oblegali stanowisko Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży (pokazy działania ozobotów, długopisów 3D i drukarek 3D). Zespół Gracja działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku zaprezentował natomiast pokaz taneczny.

XX Zachodniopomorski Festiwal Nauki odbył się pod patronatem rektora Politechniki Koszalińskiej, marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz prezydenta Koszalina.


Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska