
Politechnika Koszalińska będąc częścią europejskiego sojuszu uczelni EU4Dual i jako pionier tej formy nauczania w regionie wprowadza najnowocześniejszą metodę pozyskiwania wiedzy – studia dualne. To innowacyjny model edukacji, który zakłada ścisłą współpracę pomiędzy uczelniami a przedsiębiorstwami, umożliwiając studentom zdobycie cennego doświadczenia zawodowego już podczas studiów.
Program nauczania studiów dualnych jest ściśle dostosowany do potrzeb rynku pracy, a firmy mogą mieć realny wpływ na kształtowanie kompetencji przyszłych pracowników. Łącząc teorię z praktyką, absolwenci są lepiej przygotowani do wyzwań zawodowych. Z kolei dla studentów kształcenie dualne to szansa na rozwój przyszłej kariery zawodowej. Edukacja w takim wymiarze może również przyczynić się do lepszego zrozumienia teorii poprzez jej praktyczne zastosowanie.
Już od przyszłego roku akademickiego 2025/2026 Politechnika Koszalińska w swojej ofercie kształcenia wzbogaci się o kolejny kierunek studiów II stopnia w języku angielskim – Digital and Sustainable Manufacturing Engineering.
Kierunek tworzony jest wspólnie z trzema uczelniami partnerskimi konsorcjum: Mondragon University (Hiszpania), FH Joaneum (Austria) i ESTIA Institute of Technology (Francja). Studenci będą rekrutowani przez koordynatora projektu, czyli Mondragon University. Studia dualne na Politechnice Koszalińskiej oferują możliwość zdobycia doświadczenia w zakresie mobilności na co najmniej trzech europejskich uniwersytetach. Program podzielony jest na trzy semestry – w wymiarze 90 punktów ECTS.
To propozycja dla tych, którzy chcą zmieniać przemysł i rozwijać się w dynamicznym świecie inżynierii. Współpraca z wiodącymi uczelniami zagranicznymi zapewni studentom dostęp do zaawansowanej wiedzy i praktycznych projektów realizowanych w całej Europie. Ścieżka edukacji prowadzi do wykształcenia ekspertów w zakresie wdrażania ekologicznych i cyfrowych zmian w technologii produkcji.
Program studiów wspólnych koncentruje się na zdobyciu cennego doświadczenia zawodowego poprzez co najmniej pięciomiesięczne zatrudnienie lub staż w europejskiej firmie. Jednocześnie student buduje umiejętności potrzebne w rozwoju kariery zawodowej. W trakcie studiów zdobywa wiedzę w zakresie aktualnie omawianych zagadnień: sztucznej inteligencji, przemysłu 5.0., transformacji cyfrowej, zrównoważonej przyszłości, inteligentnej inżynierii produkcji.
Do zalet kierunku, poza pozyskiwaniem praktycznej wiedzy, należy możliwość dzielenia się wiedzą poprzez międzynarodowe partnerstwa i interdyscyplinarne projekty. Studenci mogą również liczyć na doradztwo i mentoring ze strony ekspertów branżowych z całej Europy i udział w globalnych projektach badawczych. Digital and Sustainable Manufacturing Engineering umożliwi naukę w różnych krajach dzięki międzynarodowej mobilności i wirtualnym platformom współpracy. Istotnym elementem edukacji jest możliwość odbycia stażu za granicą co umożliwia studentom zbudowanie kontaktów zawodowych.
Kandydaci powinni mieć tytuł licencjata z inżynierii. Uczelnie partnerskie zakładają zrekrutowanie maksymalnie 25 studentów na rok akademicki. Aby uzyskać tytuł magistra należy pomyślnie ukończyć zajęcia w ramach programu nauczania i obronić pracę magisterską. Egzamin dyplomowy odbywa się na uniwersytecie, na którym student realizował specjalizację.
Więcej o studia dualnych na: https://eu4dual.education/students/joint-masters-digital-and-sustainable-manufacturing/