12 stycznia br. odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Koszalińską a Środkowopomorskim Centrum Zdrowia Psychicznego Medison. Z ramienia uczelni umowę podpisała rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. Medison reprezentowała dr Izabela Ciuńczyk, dyrektor Centrum, psychiatra i psychoterapeuta.
Główne obszary wspólnych działań w ramach podpisanej umowy będą dotyczyć współpracy w zakresie udzielania wsparcia psychologicznego studentkom i studentom, doktorantkom i doktorantom oraz pracownikom uczelni. W pewnym sensie to kontynuacji – realizowanego w latach 2021-2023 – projektu „Politechnika Koszalińska – uczelnia dostępna”.
– Projekt „Politechnika Koszalińska – uczelnia dostępna” dedykowany był osobom z niepełnosprawnościami – mówiła prof. Danuta Zawadzka. – Zauważyliśmy, jak dużym problemem jest zdrowie psychiczne i przeformatowaliśmy nasze działania, tak, by strumień pomocy popłynął do osób w kryzysie psychicznym.
– Punkty, które będą działać na terenie uczelni są dla nas wejściem do miejsca działalności i życia osób, doświadczających kryzysu psychicznych – wytłumaczyła dr Izabela Ciuńczyk. – Najlepiej pomagać tam, gdzie te osoby mają wsparcie bliskich. W tym przypadku kolegów, koleżanek, wykładowców i mentorów. To w tej sytuacji najlepsze rozwiązanie.
Uczelnia zagwarantuje pomieszczenia i szeroko poinformuje swoje środowisko o możliwości skorzystania ze specjalistycznej opieki psychologicznej. Za świadczenia medyczne na rzecz przedstawicielek i przedstawicieli uczelni zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach umowy zawartej z Medisonem.
– Cieszę się, że będziemy mogli poszerzyć nasz dotychczasowy zakres działań – przyznała prof. Danuta Zawadzka. – Podejście do osób w kryzysie bywa bardzo różne. Powtarzam studentom, którzy przez to przeszli lub przechodzą, że dla mnie są bohaterkami i bohaterami, bo chcą zawalczyć o siebie. Depresja i problemy pozostają niewidoczne, dlatego te działania są tak ważne i potrzebne. Od trzech lat umożliwiamy profesjonalną opiekę. Możemy również wesprzeć system informowania o możliwościach sięgania po nią.
– Kryzysy psychiczne jest obecnie plagą cywilizowanych państw i społeczeństw – wyjaśniła dr Izabela Ciuńczyk. – W ciągu pięciu lat około 30 tysięcy dorosłych mieszkańców Koszalina i powiatu koszalińskiego skorzystało z naszej pomocy. Przy populacji jaką mamy, to co piąty dorosły mieszkaniec doświadczył kryzysu lub korzysta z pomocy.
– To dopiero wstęp, początek naszej współpracy – zaznaczyła prof. Danuta Zawadzka. – Zresztą już wcześniej mieliśmy kontakt. Podczas pandemii pani doktor wygłosiła online dla naszych pracowników wykład dotyczący zachowania równowagi emocjonalnej w pandemii. Teraz rozmawiamy o kolejnych etapach współdziałania. Każdy z nich przyniesie wymiernie korzyści dla osób w jakikolwiek sposób związanych z uczelnią.
Istotnym elementem porozumienia jest możliwość prowadzenia lub współprowadzenia przez pracowników centrum zajęć i warsztatów z zakresu ochrony zdrowia psychicznego zgodnie z potrzebami środowiska akademickiego doktorantów Politechniki Koszalińskiej. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyła także Małgorzata Zdrowowicz-Zajko, zastępca dyrektora ds. zintegrowanego świadczenia medycznego placówki.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska