O najnowszych badaniach dotyczących wytwarzania mikromateriałów
Opublikowano 17.04.2023 13:48

W najnowszym wydaniu prestiżowego międzynarodowego czasopisma naukowego „Materials characterization” ukazał się artykuł, którego współautorem jest profesor Leszek A. Dobrzański z Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej.

Artykuł pt. „A study on the forming of microchannels by micro rolling of copper foils” dotyczy zagadnień związanych z zapotrzebowaniem na wielofunkcyjne mikroelementy i ich wytwarzaniem w drodze mikrobróbki. W zespole autorów – oprócz prof. Leszka Dobrzańskiego – znaleźli się naukowcy z uczelni technicznych i instytutów naukowych w Taiyuan (Chiny), uniwersytetu w Wollongong (Australia) oraz politechniki w Pohang (Korea Południowa). Autorzy opisali wyniki badań dotyczących formowania mikrokanałów przez mikrowalcowanie folii miedzianych.

Dodajmy, że tematyka czasopisma „Materials characterization” dotyczy teoretycznych i praktycznych aspektów struktury i zachowania materiałów. Najważniejszym poruszanym zagadnieniem jest wyjaśnianie (przy użyciu zróżnicowanych metod) zachowania różnego rodzaju materiałów. Chodzi o takie materiały jak: metale i stopy, ceramika, nanomateriały, materiały optyczne, materiały biomedyczne, kompozyty).

Warto wspomnieć także, że prof. Leszek Dobrzański jest zaangażowany w przygotowania Konferencji Zaawansowanych Materiałów i Technologii, która w dniach 18-21 czerwca br. odbędzie się w Wiśle. Tegoroczna konferencja jest kontynuacją cyklicznego wydarzenia organizowanego co trzy lata pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Badań Materiałowych (Polish Materials Science Society afiliowane w Federation of European Materials Society FEMS). Nasz naukowiec znalazł się w komitecie naukowym konferencji i będzie – obok badaczy z Polski, USA, Włoch i Niemiec – jednym z głównych prelegentów. Wystąpienie prof. Leszka A. Dobrzańskiego dotyczyć będzie badań na temat nowoczesnych materiałów stosowanych w stomatologii.

Tematyka konferencji obejmuje kilka zagadnień:

-  materiały funkcjonalne i konstrukcyjne;

- zaawansowana obróbka cieplna, mechaniczna i chemiczna i inżynieria powierzchniowa;

- charakterystyka i modelowanie materiałów; różne zastosowania materiałów (biomateriały i bioinżynieria, materiały do transportu, do elektroniki, do energetyki).

W ramach konferencji zorganizowany zostanie także specjalny panel poświęcony materiałom i technologiom wodorowym.