Aktywność Politechniki Koszalińskiej w projektach Erasmus+
Opublikowano 14.12.2022 12:54



W roku akademickim 2020/2021 oraz 2021/2022 Politechnika Koszalińska realizowała projekt w ramach akcji kluczowej Mobilność edukacyjna w ramach programu Erasmus+, którego celem była międzynarodowa mobilność pracowników i studentów. Projekt „Mobilność studentów i pracowników uczelni między krajami programu” w ramach akcji  Mobilność osób uczących się i pracowników  zakładał wyjazdy studentów na studia do uczelni partnerskich, wyjazdy studentów na praktyki do instytucji oraz wyjazdy pracowników do uczelni/instytucji partnerskich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz w celach szkoleniowych.

Założono, iż realizacja projektu umożliwi zwiększenie kompetencji zawodowych, społecznych oraz kulturowych i językowych, poprawi umiejętności korzystania z narzędzi i technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów umożliwiających wspólne międzynarodowe działania dydaktyczne, naukowe i projektowe. Założono również, iż realizacja mobilności przyczyni się nie tylko do rozwoju osobistego uczestników mobilności ale również do poprawy jakości kształcenia i  dostosowania oferty dydaktycznej do aktualnych potrzeb rynku a absolwenci Politechniki Koszalińskiej nabędą kompetencje umożliwiające podjęcie pracy w międzynarodowych instytucjach. 

W ramach projektu zrealizowano wszystkie zaplanowane typy mobilności: SMS, SMP, STA, STT. Osoby biorące udział w mobilności akademickiej to STUDENCI studiów I-go i II-go stopnia, NIEDAWNI ABSOLWENCI; zarówno kobiety jak i mężczyźni i PRACOWNICY (kobiety i mężczyźni zatrudnieni na różnych stanowiskach: badawczy, badawczo-dydaktyczni, dydaktyczni, administracyjni, posiadający różny stopień naukowy). Uczestnicy reprezentują różne kierunki studiów, dziedziny naukowe oraz zróżnicowane stanowiska administracyjne.

W projekcie wykazano realizację łącznie 38 mobilności: 11 wyjazdów na studia, 2 wyjazdy na praktykę, 4 wyjazdy nauczycieli w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, 21 wyjazdów w celach szkoleniowych.

Mobilność realizowana była przez studentów i pracowników następujących jednostek organizacyjnych Politechniki Koszalińskiej: Wydział Architektury i Wzornictwa, Wydział Mechaniczny, Wydział Elektroniki i Informatyki, Wydział Nauk Ekonomicznych, Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, Wydział Humanistyczny, Administracja. Pracownicy realizowali zajęcia dydaktyczne w zakresach tematycznych: Architektura i Urbanistyka (Architektura, Urbanistyka, Planowanie Regionalne, Architektura Krajobrazu, Geodezja, Kartografia i Teledetekcja), Inżynieria Lądowa, Literatura i Językoznawstwo. Uczestnikami zajęć byli studenci pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia studiów (łącznie około 150 studentów).

Wyjazdy szkoleniowe pracowników realizowane były w następujących zakresach tematycznych: fotogrametria i teledetekcja, wykorzystanie GIS i skaningu laserowego do celów inżynierii lądowej, wykorzystanie danych satelitarnych w zadaniach inżynieryjnych i badaniach naukowych, technologia żywności, rolnictwo, mechatronika, nauka o języku.

Kraje wymiany uczestniczące w projekcie: Niemcy, Republika Czeska, Hiszpania, Finlandia, Portugalia, Słowacja, Turcja, Austria, Bułgaria, Francja, Malta.

W roku akademickim 2020/2021/2022 Politechnika Koszalińska gościła zagranicznych studentów i pracowników w ramach podpisanych umów instytucjonalnych. Przyjeżdżającym zapewniono wsparcie organizacyjne, administracyjne oraz integrację z lokalnym środowiskiem.

Informacja na temat osiągniętych rezultatów:  https://tu.koszalin.pl/erasmus/kat/1241/rezultaty