W trosce o równość
Opublikowano 19.04.2022 13:31

Na Politechnice Koszalińskiej powstaje Plan Równości Płci. Już od najbliższego poniedziałku (25 kwietnia br.) wszyscy pracownicy uczelni będą mogli wziąć udział w badaniach ankietowych dotyczących m.in. warunków pracy kobiet i mężczyzn.

Przygotowanie i wdrożenie Planu Równości Płci stanowi kryterium kwalifikowalności dla wszystkich podmiotów (w tym uczelni), które chcą uczestniczyć w programie Horyzont Europa. Jest przy tym jednym z elementów realizacji ogłoszonej przez Komisję Europejską strategii na rzecz równości płci na lata 2020-2025.

Ale posiadanie Planu Równości Płci jest nie tylko spełnieniem wymogów formalnych. Tworzy podstawę do tego, by uczelnia była uznawana za miejsce bezpieczne i przyjazne dla wszystkich z nią związanych osób – pracowników, studentów i doktorantów.

Rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK podkreśla, że plan ma istotne znaczenie, bo równość płci zaliczamy do podstawowych wartości, którymi kieruje się społeczność akademicka. Przyznaje przy tym, że przygotowanie Planu Równości Płci dla Politechniki Koszalińskiej nie ma charakteru rewolucyjnego. – Chcemy stworzyć wartości, którymi powinniśmy się kierować w codziennej pracy – dodaje pani rektor.


Zespół przygotuje plan

Jak już informowaliśmy, w pierwszych tygodniach 2022 roku rektor Politechniki Koszalińskiej powołała zespół, którego zadaniem jest opracowanie Planu Równości Płci. W skład zespołu weszli pracownicy administracyjni i badawczo-dydaktyczni, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kompetencje potrzebne do przygotowania dokumentu, wykazują przy tym dużą wrażliwość, jeśli chodzi o sprawy równościowe w miejscu pracy. Na czele tego gremium stanął dr hab. Przemysław Majchrzak, profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.

W tej chwili zespół jest zaangażowany w stworzenie diagnozy potencjału i problemów uczelni.

A już w najbliższy poniedziałek (25 kwietnia br.) ruszą badania ankietowe wśród wszystkich pracowników uczelni. Badania będą miały formę anonimowej, szyfrowanej ankiety, a ich celem będzie pozyskanie danych i wiedzy w zakresie m.in. oceny warunków pracy kobiet i mężczyzn, doświadczenia związanego z karierą zawodową oraz możliwości łączenia pracy i życia prywatnego. Zamiarem zespołu jest włączenie w proces badawczy jak najliczniejszej grupy pracowników i doktorantów. Właśnie dlatego oprócz ankiety w postaci elektronicznej, zostanie udostępniona też tradycyjna forma (kwestionariusze papierowe). W holach trzech kampusów uczelni zostaną ustawione urny, do których będzie można wrzucić wypełnione arkusze ankiet.

Formularz z pytaniami dotyczącymi warunków pracy w uczelni będzie można anonimowo wypełnić i przesłać w dniach 25 kwietnia – 11 maja 2022 r.


Celem jest przeciwdziałanie wszelkiej dyskryminacji

Dokument przygotowywany przez zespół będzie stanowił część działań, których celem jest zapobieganie wszelkiej dyskryminacji. Znajdą się w nim informacje o kondycji uczelni w ramach parytetów płciowych. Plan Równości Płci będzie też zawierał zalecenia dotyczące tego, jakie działania i w których obszarach trzeba podjąć, by wyeliminować ewentualne uchybienia.

- W mojej opinii Plan Równości Płci powinien być nie tylko dokumentem normującym zasady postepowania na uczelni w kwestii równouprawnienia - tłumaczy dr hab. Przemysław Majchrzak, prof. PK. – Powinien stać się także rodzajem drogowskazu informującego pracowników, w jakim kierunku podąża rozwój ich miejsca pracy z uwzględnieniem aspektów równościowych.

Celem działań, których częścią jest opracowanie Planu Równości Płci, jest dbanie o równouprawnienie i przeciwdziałanie dyskryminacji, która może mieć różne podłoże (wiek, niepełnosprawność, wyznanie, przekonania polityczne, orientacja seksualna itd).

– W Politechnice Koszalińskiej istnieją liczne przykłady dobrych praktyk zapobiegających dyskryminacji osób związanych z uczelnią i z pewnością zaakcentujemy ich rolę w przygotowywanym dokumencie – dodaje prof. Przemysław Majchrzak.

Plan jest działaniem przewidzianym na lata 2022-2024. Będzie zawierał zobowiązanie do przeznaczenia odpowiednich środków na jego wdrożenie oraz na rozwijanie potrzebnej do tego wiedzy eksperckiej. Będzie zakładał też organizację szkoleń dotyczących równości płci i uprzedzeń, których podłożem może być płeć.

Dokument zostanie poddany konsultacjom, a po zaakceptowaniu przez Senat uczelni oraz po podpisaniu przez panią rektor, zostanie opublikowany na stronie internetowej uczelni. Plan będzie modyfikowany i uzupełniany. Bieżącego monitorowania będą wymagały te obszary, w przypadku których sugerowano działania naprawcze.