ERASMUS +
Politechniki Koszalińskiej

Wyjazdy na praktyki

 

  • Program Erasmus+ umożliwia studentom I, II i III stopnia oraz absolwentom wyjazdy na praktyki do zagranicznego przedsiębiorstwa/instytucji lub uczelni partnerskiej.

Studenci i doktoranci – możliwe działania

  1. długoterminowe wyjazdy na praktykę od 2 do 12 miesięcy: mobilność fizyczna (minimum 2 miesiące) i opcjonalnie część wirtualna (min./max. czas trwania nieokreślony)
  2. krótkoterminowe wyjazdy na praktykę (5-30 dni mobilności fizycznej) połączone z obowiązkową (w przypadku doktorantów - opcjonalną) częścią wirtualną (min./max. czas trwania nieokreślony)

Absolwenci, osoby o statusie post doc – możliwe działania

  1. długoterminowe wyjazdy na praktykę od 2 do 12 miesięcy: mobilność fizyczna (minimum 2 miesiące) i opcjonalnie część wirtualna (min./max. czas trwania nieokreślony)
  2. krótkoterminowe wyjazdy na praktykę (5-30 dni mobilności fizycznej) połączone z obowiązkową (w przypadku post doc opcjonalną) częścią wirtualną (min./max. czas trwania nieokreślony) 
  • Czas trwania praktyki w przypadku niedawnych absolwentów wynosi maksymalnie 12 miesięcy w ramach cyklu studiów, na którym składają oni wniosek o praktykę.
  • Praktyka zagraniczna w ramach programu Erasmus+ ma służyć zdobyciu praktycznych umiejętności powiązanych z kierunkiem studiów.
  • W miarę możliwości praktyki powinny stanowić integralną część programu studiów. W takim przypadku mogą być uznane za praktykę równoważną praktyce odbywanej
    w kraju. Mogą też stanowić nieobowiązkowy element studiów (z uzyskaniem wpisu do suplementu do dyplomu). Uczestnicy powinni pracować w pełnym wymiarze godzin,
    w oparciu o czas pracy ich organizacji przyjmującej.
  • Studenci samodzielnie poszukują miejsca praktyk.
  • Studenci muszą realizować swoje działanie w zakresie mobilności fizycznej w państwie członkowskim UE lub państwach trzecich stowarzyszonych z Programem lub
    w państwie trzecim niestowarzyszonym z Programem innym niż kraj organizacji wysyłającej i kraj, w którym student zamieszkuje podczas studiów.
  •  W przypadku mobilności studentów w celu odbycia praktyk organizacją przyjmującą może być:
  • każda organizacja publiczna lub prywatna prowadząca działalność na rynku pracy lub w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i badań naukowych i innowacji.
    Przykładowo taką organizacją może być:
    - publiczne lub prywatne małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo (w tym przedsiębiorstwa społeczne);
    - organ publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym;
    - ambasada lub urząd konsularny wysyłającego państwa członkowskiego UE lub państwa trzeciego stowarzyszonego z Programem;
    - partner społeczny lub inny przedstawiciel świata pracy, w tym izby handlowe, rzemieślnicze/zawodowe i związki zawodowe;
    - instytut badawczy;
    - fundacja;
    - szkoła/instytut/ośrodek edukacji (na dowolnym poziomie, począwszy od kształcenia na poziomie przedszkolnym, a skończywszy na kształceniu na poziomie średnim II stopnia, w tym również kształceniu zawodowym i kształceniu dorosłych);
  • organizacja niekomercyjna non-profit, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa;
  • instytucja prowadząca poradnictwo zawodowe, doradztwo zawodowe i usługi informacyjne;
  • instytucja szkolnictwa wyższego z państwa członkowskiego UE lub państwa trzeciego stowarzyszonego z Programem posiadająca ECHE lub instytucja szkolnictwa wyższego z państwa trzeciego niestowarzyszonego z Programem uznana przez właściwe organy, która podpisała porozumienia międzyinstytucjonalne z partnerami z państwa członkowskiego UE lub państwa trzeciego stowarzyszonego z Programem przed rozpoczęciem mobilności.
  • Każdy student posiada tzw. Kapitał mobilności - czyli łączny okres pobytu na mobilnościach w ramach programu Erasmus+. Kapitał mobilności wynosi 12 miesięcy dla każdego stopnia studiów.
  • OLS - wyjeżdżający studenci są objęci systemem wsparcia językowego OLS (Online Language Support) EUAcademy. Studenci przystępują do 2 testów językowych: przed wyjazdem oraz po zakończeniu mobilności. Wyniki testów nie mają wpływu na realizację mobilności ani jej uznanie, są jedynie informacją dla studenta.
  • Nabór - informacje o naborze ukazują się w mediach uczelnianych, na platformie USOS oraz na stronie Erasmus+ Politechniki Koszalińskiej (Aktualności). Koordynatorzy Wydziałowi Programu Erasmus+ prowadzą również spotkania informacyjne.
  • Zasady kwalifikacji określa dokument: "Ramowe Zasady Realizacji Programu Erasmus+ w Politechnice Koszalińskiej".
  • Najważniejsze kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji studentów w PK:
  1. średnia ocen za ostatni zakończony semestr (min. 3,5),
  2. znajomość języka obcego,
  3. punkty dodatkowe za działania na rzecz Programu Erasmus+ w PK (np. wsparcie studentów zagranicznych Erasmus+, tzw. "Buddy").
  • Stawki stypendium ogłaszane są przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej i obowiązują dla każdej realizowanej przez uczelnię umowy finansowej.
  • Osoby, które otrzymują stypendium socjalne lub posiadają orzeczenie o niepełnosprawności mają prawo do otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się również o dodatkowe wsparcie finansowe zawiązane z niezbędnymi wydatkami związanymi
    z funkcjonowaniem podczas realizacji mobilności.
  • Osoby podróżujące ekologicznymi środkami transportu (pociąg, autobus, wspólne korzystanie z samochodu) mają możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego w postaci jednorazowego dodatku tzw. "Green Travel". W przypadku podróży ekologicznymi środkami transportu istnieje możliwość otrzymania dodatkowego wparcia finansowego na dni podróży (adekwatnie do trwania podróży).

 


Informacje praktyczne: jak szukać instytucji na praktykę

  • Korzystanie z kontaktów własnych (zdobytych podczas prac dorywczych, studiowania lub odbytych już mobilności w ramach programu);
  • Zapytaj na Wydziale, skontaktuj się z Koordynatorem Wydziałowym;
  • Przygotuj CV oraz list motywacyjny, wyszukuj firmy w obrębie twojego kierunku i wysyłaj;
  • Przykładowe strony: http://erasmusintern.org/, https://www.esn.pl/pl/erasmus-baza-praktyk