Od czego zaczynamy?
Zapoznaj się z zasadami wyjazdu na studia lub praktykę w ramach programu Erasmus+ w Politechnice Koszalińskie. W przypadku wyjazdów na praktykę trzeba być przygotowanym na...
Wyjazdy na studia
- Program Erasmus+ umożliwia studentom I, II i III stopnia oraz absolwentom wyjazdy na studia do uczelni zagranicznych, z którymi Politechnika Koszalińska ma podpisane umowy o współpracy w ramach programu Erasmus+.
Studenci i doktoranci – możliwe działania
- długoterminowe wyjazdy na studia od 2 do 12 miesięcy: mobilność fizyczna (minimum 2 miesiące) i opcjonalnie część wirtualna (min./max. czas trwania nieokreślony),
- krótkoterminowe wyjazdy na studia (5-30 dni mobilności fizycznej) połączone z obowiązkową (w przypadku doktorantów - opcjonalną) częścią wirtualną (min./max. czas trwania nieokreślony),
- BIPs: krótkoterminowe wyjazdy na studia (5-30 dni mobilności fizycznej) połączone z obowiązkową częścią wirtualną (min./max. czas trwania nieokreślony) – minimum 3 ECTS.
- Każdy student posiada tzw. Kapitał mobilności - czyli łączny okres pobytu na mobilnościach w ramach programu Erasmus+. Kapitał mobilności wynosi 12 miesięcy dla każdego stopnia studiów.
- OLS - wyjeżdżający studenci są objęci systemem wsparcia językowego OLS (Online Language Support) EUAcademy. Studenci przystępują do 2 testów językowych: przed wyjazdem oraz po zakończeniu mobilności. Wyniki testów nie mają wpływu na realizację mobilności ani jej uznanie, są jedynie informacją dla studenta.
- Nabór - informacje o naborze ukazują się w mediach uczelnianych, na platformie USOS oraz na stronie Erasmus+ Politechniki Koszalińskiej (Aktualności). Koordynatorzy Wydziałowi Programu Erasmus+ prowadzą również spotkania informacyjne.
- Zasady kwalifikacji określa dokument: "Ramowe Zasady Realizacji Programu Erasmus+ w Politechnice Koszalińskiej".
- Najważniejsze kryteria brane pod uwagę podczas rekrutacji studentów w PK:
- średnia ocen za ostatni zakończony semestr (min. 3,5),
- znajomość języka obcego,
- punkty dodatkowe za działania na rzecz Programu Erasmus+ w PK (np. wsparcie studentów zagranicznych Erasmus+, tzw. "Buddy").
- Stawki stypendium ogłaszane są przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w oparciu o wytyczne Komisji Europejskiej i obowiązują dla każdej realizowanej przez uczelnię umowy finansowej.
- Osoby, które otrzymują stypendium socjalne lub posiadają orzeczenie o niepełnosprawności mają prawo do otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się również o dodatkowe wsparcie finansowe związane z niezbędnymi wydatkami związanymi z funkcjonowaniem podczas realizacji mobilności.
- Osoby podróżujące ekologicznymi środkami transportu (pociąg, autobus, wspólne korzystanie z samochodu) mają możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego
w postaci jednorazowego dodatku tzw. "Green Travel". W przypadku podróży ekologicznymi środkami transportu istnieje możliwość otrzymania dodatkowego wparcia finansowego na dni podróży (adekwatnie do trwania podróży).