Wieczornica na Wydziale Humanistycznym
Opublikowano 10.11.2021 20:42

Po przerwie spowodowanej pandemią, Wydział Humanistyczny (WH) powrócił do organizowania swoich wieczornic historycznych. W kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego, gdzie WH ma swoją siedzibę, 10 listopada br. w godzinach popołudniowych odbyła się wieczornica zatytułowana: „Drogi do niepodległości 1918-1922. Walki o Lwów 1918-1919”, połączona z prezentacją filatelistyczną „Kobiety w obronie Lwowa” i wystawą przygotowaną przez Archiwum Państwowe (AP) w Koszalinie z cyklu „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Archiwum rodzinne Andrzeja Żebrowskiego”.

Dla filatelistów i kolekcjonerów w holu budynku czynny był punkt pocztowy, który oferował arkusiki, znaczki, kartki okolicznościowe i datownik dokumentujący wydarzenie. Partnerami wieczornicy byli: koszalińskie AP i uczelniane koło Polskiego Związku Filatelistów im. J. Sudakiewicza. Gości powitała m. in. rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. – Po tego rodzaju wydarzenia najlepiej widać wysoką aktywność uczelni i jej pracowników we współpracy z otoczeniem i innymi instytucjami na rzecz upowszechniania historii Polski – mówiła prof. Danuta Zawadzka w kuluarach spotkania. – Wieczornice są świętem historyków, pasjonatów, badaczy, faktografów i dokumentalistów, którzy zgłębiają zawiłe losy naszej ojczyzny. Kraju, który przez stulecia nie zaznał spokoju. Te spotkania z pewnością pomagają lepiej zrozumieć zdarzenia, które ukształtowały naszą rzeczywistość.

Wystąpienia były cztery. Prof. dr hab. Bogusław Polak mówił o „Genezie i przebiegu walk o Lwów w listopadzie 1918 r.”. Anna Rymarczyk o „Kobietach w obronie Lwowa”. Dr hab. Michał Polak, prof. PK i dziekan WH, przedstawił „Obrońców Lwowa – Kawalerów Orderu Virtuti Militari”. Na zakończenie Andrzej Żebrowski i Robert Borucki przybliżyli temat „Odzyskanie Niepodległości w świetle archiwum Andrzeja Żebrowskiego”.

– Prelekcje były na najwyższym poziomie – chwaliła wieczornicę po jej zakończeniu prof. Danuta Zawadzka. – Historie o konkretnych ludziach, z możliwością obejrzenia artefaktów sprzed stulecia, to rzadka okazja i wielkie przeżycie. Na kolejne spotkanie zaprosimy uczniów klas historycznych, młodzież zainteresowaną historią. To dla nich będzie niezwykła lekcja polskości.