Wspólnie świętujemy rocznicę powstania uczelni
Opublikowano 08.06.2022 15:51

54. rocznicę powołania świętowała w środę (8 czerwca) Politechnika Koszalińska. Młodzi naukowcy złożyli ślubowanie doktorskie, a zasłużeni pracownicy otrzymali medale państwowe. Uroczystość była transmitowana na portalu społecznościowym uczelni. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnich miesiącach pracowników uczelni.

Razem pokonamy trudności

Przemawiająca na początku uroczystości rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK nawiązała do okoliczności, w jakich w ostatnim czasie funkcjonowała uczelnia.

– Spotykamy się po dwóch latach pandemii, w rzeczywistości, której nikt z nas się nie spodziewał. Dając schronienie przed wojną obywatelkom i obywatelom Ukrainy, włączyliśmy się w szeroką akcję pomocy – opowiadała. – Z wielkim niepokojem zerkamy na wschód Europy, ale i z nadzieją na zakończenie najbardziej dramatycznych od II wojny światowej wydarzeń. Musimy pamiętać o tym, co przeżyliśmy i przeżywamy, żeby móc mądrze planować przyszłość. Przyszłość, w której panuje pokój i szacunek dla drugiego człowieka. To fundamenty naszego życia.

Pani rektor przypomniała najważniejsze uczelniane wydarzenia z ostatnich miesięcy. Mówiła o Zachodniopomorskim Noblu – prestiżowej nagrodzie, którą zdobył dr hab. inż. Adam Słowik, profesor z Wydziału Elektroniki i Informatyki. Opowiedziała o przystąpieniu Politechniki Koszalińskiej do porozumienia w sprawie utworzenia konsorcjum „Nauka dla Morza”, które wesprze rozwój energetyki wiatrowej w Polsce i o uruchomieniu portalu „Konstelacja Wiedzy”, będącego całościową bazą wiedzy o działaniach naukowych uczelni i jej pracowników. Przypomniała, że Politechnika Koszalińska przystąpiła do sojuszu europejskich uczelni, które chcą powołać Uniwersytet Europejski EU4DUAL. Mówiła też o naszym społecznym zaangażowaniu  (uczelnia udostępniła uchodźcom z Ukrainy jeden z domów studenckich, z myślą o uchodźcach zorganizowała też zbiórkę artykułów codziennego użytku).

Podsumowując dwa lata kadencji rektorskiej, dziękowała gronu współpracowników. – Przed wszystkimi, którzy nas w tym działaniu wspierają – chylę czoła. Bądźmy razem tak, jak razem pokonaliśmy trudności ostatnich dwóch lat – apelowała. – Dbajmy o to, by różnice stały się paliwem napędzającym mechanizm zmian.

Prof. Danuta Zawadzka przywitała obecnych podczas uroczystości: wicewojewodę zachodniopomorskiego, Mariusza Wagemanna, prezydenta Koszalina, Piotra Jedlińskiego, rektora Akademii Morskiej w Szczecinie, profesora uczelni dr. hab. inż. kpt. ż. w. Wojciecha Ślączka, a także przewodniczącego Rady Uczelni Politechniki Koszalińskiej, Piotra Huzara. W uroczystym posiedzeniu senatu wzięli udział także m.in. prorektor ds. nauki Akademii Pomorskiej w Słupsku, dr hab. Dariusz Ficek, prorektor ds. nauczania i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, dr Monika Pawłowska, a także komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, płk SG dr Piotr Boćko oraz komendant Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, płk Józef Trejder.

W jubileuszowych obchodach wzięli udział także przedstawiciele Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun – Zbigniew Izraelski i Wojciech Sokołowski. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z naszą uczelnią, organizując obchody rocznic i upamiętniając ważne wydarzenia historyczne.

Tak spełniają się marzenia

O tym, że warto mieć marzenia – te prywatne, ale także takie, które dotyczą instytucji – mówił kanclerz Politechniki Koszalińskiej dr inż. Artur Wezgraj. Jak zaznaczył, nie warto rezygnować z marzeń, nawet jeśli na ich realizację trzeba czekać kilka czy kilkanaście lat.

Kanclerz Politechniki Koszalińskiej opowiedział o inicjatywie, która w środowisku uczelni zrodziła się kilkanaście lat temu. Chodzi o budowę wieży upamiętniającej pochodzącego z Koszalina wielkiego naukowca Rudolfa Clausiusa i umieszczeniu w jej wnętrzu wahadła Foucaulta. A także o wieloletnich przymiarkach do budowy nowoczesnej biblioteki uczelnianej. Wszystko wskazuje na to, że marzenia spełnią się w najbliższych latach wraz z powstaniem Centrum Wiedzy Cognitarium. Dr inż. Artur Wezgraj przybliżył kulisy przygotowań do budowy Cognitarium, zaznaczając, że nowoczesną siedzibę znajdzie tam nie tylko uczelniana biblioteka. Będzie planetarium i obserwatorium i – tak się spełnią marzenia – wieża Clausiusa z wahadłem Foucaulta i przestronnymi przestrzeniami ekspozycyjnymi.

Podczas uroczystości zaprezentowano też film, w którym o swojej drodze do sukcesów i o spełnianiu zawodowych marzeń mówili absolwenci uczelni: Kinga Pakmur z Kronospan Polska w Szczecinku, Piotr Bartkiewicz, dyrektor oddziału GlobalLogic w Koszalinie, Kamil Dzikiewicz prezes firmy Ekowodrol W Koszalinie, Flip Jachowicz zastępca dyrektora Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej TPD w Koszalinie, Dariusz Karaś dyrektor zarządzający firmy Meyn Polska w Lęborku oraz wykładowca Politechniki Koszalińskiej dr hab. Przemysław Majchrzak, prof. PK.

Każdy rok to postęp

W dalszej części uroczystości wicewojewoda zachodniopomorski, Mariusz Wagemann wręczył odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Osobom uhonorowanym gratulacje złożyła również rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: dr hab. Jolanta Kazimierczyk-Kuncer, prof. PK oraz dr hab. inż. Iwona Michalska-Pożoga, prof. PK (nie mogła wziąć udziału w uroczystości).

Złotym Medalem za Długoletnią Służbę wyróżnieni zostali: Mieczysław Krawczyk, prof. dr hab. Jacek Knopek i mgr Adam Palonek.

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymały: dr Monika Madej, dr hab. Monika Zawierowska-Łozińska, prof. PK i mgr Izabela Juszkiewicz.

Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę uhonorowani zostali: dr inż. Monika Szada-Borzyszkowska, dr hab. inż. Agnieszka Szparaga, prof. PK, dr inż. Katarzyna Tandecka oraz dr inż. Łukasz Chrobak.

Gratulując odznaczonym wicewojewoda Mariusz Wagemann mówił o roli, jaką od 54 lat koszalińska uczelnia spełnia w naukowym, gospodarczym i społecznym życiu Pomorza. Jak podkreślił, na wsparcie zasługują nie tylko wielkie ośrodki akademickie, ale też mniejsze ośrodki akademickie. Tyko wtedy – zaznaczył – można mówić o zrównoważonym rozwoju państwa.

– Każdy rok w życiu Politechniki Koszalińskiej oznacza postęp – podkreślił. – Widać ogromny jej wkład nie tylko w rozwój gospodarczy, ale także w życie społeczne Koszalina i regionu. Doceniam działalność uczelni na polu kultury i niesione przez nią wsparcie na rzecz naszych sąsiadów z Ukrainy.

Święto Uczelni było okazją do złożenia gratulacji związanych z awansami naukowymi. Dyplomy habilitacyjne otrzymali naukowcy, którzy w mijającym roku akademickim uzyskali na Politechnice Koszalińskiej stopień doktora habilitowanego: dr hab. inż. Andrzej Perec (Wydział Mechaniczny) i dr hab. inż. Leszek Bychto (Wydział Elektroniki i Informatyki).

Podczas uroczystości odbyła się też promocja doktorska tych osób, które w ostatnim czasie stopień doktora uzyskały na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Ślubowanie doktora złożyły: dr inż. Marta Stachnik i dr inż. Marta Kordowska.

Listami gratulacyjnymi wyróżniono te osoby, które stopień doktora habilitowanego otrzymały poza macierzystą uczelnią: dr hab. inż. Małgorzata Sikora, dr hab. Anna Szklińska, dr hab. inż. Czesław Suchocki. Gratulacje odebrał także dr inż. Eryk Szwarc, który rozprawę doktorską obronił na Politechnice Warszawskiej.

Dziękujemy za pomoc

Specjalne podziękowania za pracę na rzecz społeczności studenckiej otrzymali: Sebastian Banucha, Patryk Krawczyk, Kacper Teterka, Marcin Gurdak, Emilia Mierzejewska, Agata Pampuch, Marcelina Lewińska i Aleksandra Zmuda Trzebiatowska. W ich imieniu gos zabrał przewodniczący Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej, Kacper Teterka. Mówił o aktywności koszalińskiej społeczności studenckiej o kameralnych warunkach do studiowania, jakie tworzy uczelnia.

Podczas uroczystości była też okazja do złożenia szczególnych podziękowań studentkom i studentom z Ukrainy, którzy pomagali urzędnikom ratusza w porozumiewaniu się z obywatelami Ukrainy. Podziękowania otrzymali: Anastasiia Boiko, Tymur Bahdasar, Dmytro Cherenko, Vsevolod Martyniuk i Nikita Sirant.

Uroczystość zakończył wykład prof. Dietera Hoffmanna (Niemcy) upamiętniający 200-lecie urodzin pochodzącego z Koszalina fizyka, Rudolfa Clausiusa.

fot. Marcin Golik / Politechnika Koszalińska


Dziękujemy Państwu za przesłane listy gratulacyjne!