Konferencja „Kobiety w polityce – polityka kobiet”
Opublikowano 25.03.2022 13:31

Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej był współorganizatorem Krajowej Konferencji Naukowej online pod nazwą „Kobiety w polityce – polityka kobiet”, która odbyła się 22 marca br.

– Truizmem jest stwierdzenie, że kobiety odgrywają coraz większą rolę w polityce – przyznane dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i prorektor ds. kształcenia. – Najlepszym przykładem jest Finlandia, gdzie na czele wszystkich partii tworzących rządzącą koalicję stoją kobiety.

Podobnie Polska nie ma się czego wstydzić, biorąc pod uwagę, że już w lipcu 1992 r. tekę premiera objęła Hanna Suchocka, zaś od tego czasu funkcję tę piastowały jeszcze dwie kobiety – Ewa Kopacz i Beata Szydło.

– Kobiety aktywnie angażują się również w prace samorządów na każdym ich szczeblu – od wojewódzkiego po gminny – dodaje prof. Krzysztof Wasilewski. – Nie sposób także pominąć ich roli w ruchach społecznych, o czym można było się przekonać przed sześcioma laty, kiedy na ulicach wielu polskich miast pojawił się Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Co znamienne, konferencja odbyła się pod patronatem honorowym rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK. W przemówieniu powitalnym, rektor zauważyła rosnącą rolę kobiet w szkolnictwie wyższym, również technicznym. Wspomniała także, że w konferencji udział wzięli przedstawiciele czołowych polskich szkół wyższych, w tym: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kilkanaście referatów w kilku panelach tematycznych dotyczyły wielu różnych tematów związanych z polityczną aktywnością kobiet. Mówiono między innymi o reprezentacjach kobiet w partiach politycznych, aktywności kobiet w samorządzie, przedsiębiorczości kobiet, prawach kobiet, ale też na przykład o nierównościach płacowych i analizy zarobków kobiet na początku XX w.

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez: Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, Pracownię Badań Wyborczych Uniwersytetu Szczecińskiego, Katedrę Prawa i Integracji Europejskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i Połtawski Uniwersytet Rolniczy. Uczestniczyło w niej ponad 30 naukowców z całego kraju, w tym pięciu przedstawicieli Wydziału Humanistycznego.