Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
Studenci zakończyli przeszkolenie wojskowe. Teraz pojadą do koszar (17.05.2019 r.)

40 studentów Politechniki Koszalińskiej zakończyło szkolenie teoretyczne w ramach Legii Akademickiej. W lecie większość z nich odbędzie szkolenie praktyczne.

Legia Akademicka to dobrowolne szkolenie wojskowe, w którym mogą wziąć udział zarówno mężczyźni jak i kobiety. Do programu może przystąpić student dowolnego kierunku i roku studiów.

W tym roku część teoretyczną szkolenia odbyło 52 studentów Politechniki Koszalińskiej. 40 z nich uzyskało zaliczenie. Tematy zajęć dotyczyły podstaw obronności, logistyki w wojsku, organizacji zaopatrzenia. Były wykłady dotyczące budowy broni i podstaw wyposażenia żołnierza, a także międzynarodowego prawa wojennego. Podczas weekendowych szkoleń studenci wzięli też udział w zajęciach dotyczących ceremoniału i tradycji wojskowych, które zostały przeprowadzone w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Szkolenie teoretyczne było finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Większość studentów, którzy odbyli kurs teoretyczny, w wytypowanych jednostkach wojskowych weźmie w lecie udział w części praktycznej szkolenia. Zaplanowano dwie tury. Pierwsza zacznie się na początku wakacji: najpierw intensywny 21-dniowy kurs na szeregowca, który 20 lipca zakończy się przysięgą wojskową, potem 21-dniowy kurs na stopień kaprala rezerwy. Druga tura rozpocznie się w połowie sierpnia.

Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal, gratulował studentom obywatelskiej postawy, wręczając w piątek (17 maja br.) certyfikaty ukończenia szkolenia teoretycznego.

– Im więcej młodych ludzi będzie znało podstawy wojskowego rzemiosła, tym większa szansa, że w razie konieczności będziemy skutecznie obronieni. Wierzę jednak, że takiej potrzeby nie będzie – zastrzegł wspominając własną służbę wojskową w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, a potem szkolenie praktyczne w jednostce wojskowej w Świdwinie.

Paweł Horeglad, student III roku Turystyki i Rekreacji przyznaje, że szkolenie teoretyczne było bardzo intensywne. Jest przekonany, że zdobyte wiadomości uzupełni podczas części praktycznej, którą, jak większość kolegów, odbędzie w lecie w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. – Mój dziadek służył w armii, ojciec także. Po zakończeniu kursu podoficerskiego też chciałbym zostać żołnierzem – wyjawia. - Potrzebny będzie czas na adaptację, ale potem to już chyba będzie z górki.

Do szkolenia praktycznego przygotowuje się także Bartosz Pieczka (1 rok Informatyki, studia magisterskie). – Czy zwiążę przyszłość z armią? Czas pokaże.

Wśród odbierających certyfikaty była także Żaneta Oleksy, która łączy pracę w 17. Wojskowym Oddziale Gospodarczym ze studiami magisterskimi na kierunku Europeistyka. – Chciałabym zmienić etat i zostać żołnierzem. Mam nadzieję, że przeszkolenie w Legii Akademickiej mi to umożliwi. W przyszłym roku razem z koleżanką zamierzam odbyć całe przeszkolenie praktyczne.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl