Akademicki głos w konsultacjach do Strategii #Koszalin2030
Opublikowano 25.05.2021 12:22

Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, 25 maja br., wzięła udział online w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie budowy Strategii rozwoju Koszalina #Koszalin2030. Panel dotyczył gospodarki, edukacji i szkolnictwa wyższego.

Uczestników, reprezentujących różne środowiska i członków działającego przy prezydencie miasta zespołu ekspertów ds. opracowania strategii, powitał Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina: – Strategia głównie opiera się na działaniach miasta, ale będzie miała wpływ na wszystkich mieszkańców i uczestników życia gospodarczego. Strategia ma za zadanie poprawę życia mieszkańców we wszystkich dziedzinach - przypomniał.

Moderator spotkania, Urszula Miller-Grzybowska, dyrektor Wydział Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Urzędu Miejskiego w Koszalinie, wyjaśniła, że celem konsultacji jest zebranie uwag, naniesienie zmian, poprawek, wykreślenie tego, co niezrozumiałe i dodanie stosownych zapisów.

Członkiem zespołu ekspertów jest dr Patrycjusz Zarębski z Katedry Ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Przedstawiciel uczelni przypomniał trzy podstawowe cele strategii w obszarze szkolnictwa wyższego. Są nimi: tworzenie ścieżek rozwoju kompetencji na potrzeby rynku pracy, wspieranie współpracy instytucji edukacyjnych na wszelkich szczeblach, nakierowanej na podnoszenie jakości kształcenia i podnoszenie roli Koszalina jako znaczącego ośrodka akademickiego. Wszystko to pod hasłem „Koszalin jako akademickie centrum nauki i rozwoju na Pomorzu”.

W roboczej wersji dokumentu czytamy również: „Koszalin jest najważniejszym ośrodkiem akademickim na Pomorzu Środkowym. Potencjał koszalińskich uczelni oraz liczba studiujących sprawiają, że środowisko akademickie jest bardzo istotną częścią społeczeństwa lokalnego. Znaczenie środowiska akademickiego w Koszalinie obejmuje szerokie spektrum oddziaływania. Świadczy o rozpoznawalności miasta, o budowaniu jego prestiżu oraz wpływ na jakość kapitału ludzkiego, szczególnie w wymiarze rozwoju osobowego i kwalifikacji zawodowych”.

– Jestem bardzo zbudowana tym, że moje wcześniejsze uwagi do strategii, o roli naszych uczelni [Politechniki Koszalińskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej] w tworzeniu kompetencji jest ważna – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Istotne jest, aby poprzez różne działania udało się nam zatrzymać młodych ludzi w Koszalinie.

Rektor podkreśliła, że młodzi ludzie powinni otrzymać jasno określony komunikat, z jakich ścieżek rozwoju mogą skorzystać. – Powinien powstać cały system zachęt – mówiła prof. Danuta Zawadzka. – Chcemy ściągać do Koszalina młodzież z całego regionu. Zachęcać młodych ludzi do kształcenia również perspektywą znalezienia pracy, mieszkania. To nasz wspólny interes.

Rektor Politechniki Koszalińskiej przede wszystkim wskazała na konieczność szeroko pojętego współdziałania: – Współpracy uczelni ze szkołami średnimi i budowania ścieżek kompetencji w określonych zawodach – sprecyzowała. – Dlatego udostępniamy laboratoria dla uczniów szkół średnich. Chcemy włączyć się w budowę jakości kształcenia. Kolejne obszary to współpraca szkół wyższych z samorządem i przedsiębiorcami. Tylko myślenie wspólnotowe pozwoli zrealizować cele strategii. Razem możemy być jeszcze lepsi.

Andrzej Kierzek nie krył, że już w wypowiedzi rektor Politechniki Koszalińskiej i wcześniejszej wypowiedzi dra Jana Kuriaty, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, znalazł to, co zakłada strategia. – Zadeklarowaną właśnie współpracę rektorów z miastem uznaję za rozpoczęcie realizacji jednego z celów dokumentu – oznajmił.

Konsultacje we wszystkich obszarach, których dotyczą zapisy strategii, rozpoczęły się 29 marca br. i potrwają do 12 kwietnia br.