Nagroda za książkę promowaną również przez uczelnię
Opublikowano 31.03.2022 09:19

Podczas XII Gali Koszalińskiej Kultury (GKK), Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2021 została publikacja Archiwum Państwowego w Koszalinie (AP) publikacji „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”. Nagrodę odebrała Katarzyna Królczyk, dyrektor archiwum.

Wydawnictwo przygotował zespół w składzie: Dorota Cywińska, Krzysztof Urbanowicz, Zbigniew Wojtkiewicz, dr Kacper Pencarski, Mariusz Król, Izabela Rogowska i Joanna Wyrzykowska. O specjalne wyróżnienie inicjatywy AP wnioskowała Politechnika Koszalińska. Uczelnia była partnerem promocji książki, która odbyła się 29 października 2021 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. To spotkanie było transmitowane przez Studio HD Platon.  W gali uczestniczyli: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK. 

Nie był to jedyny akcent politechniczny. Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymała Maja Markowska, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa, której krótkometrażowy film dokumentalny „Papierosy” prezentowany był podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego 
i zdobył Grand Prix na Imagenations Festival we Wrocławiu. Artystka przygotowała projekt okładki „Almanachu Kultury Koszalińskiej 2021”.
GKK odbyła się 30 marca br. w Filharmonii Koszalińskiej (FK), po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Podczas koncertu otwierającego ceremonię wystąpił Michał Słobodzian ze Studium Wokalnego przy CK 105, laureat nagrody w 2020 r. z orkiestrą FK pod dyrekcją Macieja Osady-Sobczyńskiego.

Kapituła powołana przez prezydenta Piotra Jedlińskiego, której przewodniczy Krystyna Kościńska, radna miejska, rozpatrzyła 43 wnioski o przyznanie wyróżnień w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. 

Nagrody otrzymało 29 osób. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa przygotowana przez AP, promująca publikację „Nieznane twarze Koszalina”. Uczestnicy gali mogli otrzymać to wydawnictwo, które w 2021 r. było elementem obchodów 60-lecia działalności Archiwum Państwowego w Koszalinie.  

fot. Politechnika Koszalińska