Politechnika Koszalińska przygotowuje nowe kierunki studiów
Opublikowano 26.01.2022 13:24

Senat Politechniki Koszalińskiej przyjął w środę (26 stycznia br.) uchwałę w sprawie ustalenia programu studiów i zasad rekrutacji na dwa nowe kierunki studiów: Ochrona Klimatu oraz Grafika Projektowa i Multimedia. Nowe kierunki mają znaleźć się w ofercie edukacyjnej uczelni w nowym roku akademickim 2022/2023.

Jak podkreśla dr hab. Krzysztof Wasilewski, prorektor ds. kształcenia pomysł uruchomienia nowych kierunków to wynik szczegółowej analizy wielu aspektów, w tym zapotrzebowania społeczno-gospodarczego, zainteresowań potencjalnych kandydatów na studia i trendów ogólnokrajowych. Oba kierunki mają profil praktyczny, a więc łączą tradycyjną wiedzę zdobywaną podczas studiów z praktyką zawodową przygotowującą do podjęcia atrakcyjnej pracy.

Jeden kierunek – wiele możliwości pracy

Kierunek Ochrona Klimatu będzie prowadzony na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Studia na tym kierunku będą miały profil praktyczny. Odbywać się będą w trybie stacjonarnym na I stopniu kształcenia. Nauka potrwa 8 semestrów, a absolwenci uzyskają stopień inżyniera.

Kształcenie na tym kierunku będzie tak skonstruowane, by student uzyskał wiedzę i umiejętności o charakterze interdyscyplinarnym. Dzięki temu w szybki sposób będzie potrafił zrozumieć globalne problemy związane z ochroną środowiska oraz zarządzania nim.

Absolwenci kierunku Ochrona Klimatu będą przygotowani do pracy w jednostkach administracji rządowej oraz samorządowej, w laboratoriach o profilu środowiskowym i instytucjach badawczych (m.in. na stanowisku specjalisty ds. środowiska). Będą mogli również podjąć pracę w jednostkach zajmujących się pomiarami i monitoringiem środowiska oraz w służbach meteorologicznych i hydrologicznych podległych Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną klimatu.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie branży kreatywnej

Grafika Projektowa i Multimedia to nowy kierunek na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Studia na tym kierunku także będą miały profil praktyczny. Odbywać się będą w trybie stacjonarnym na I stopniu kształcenia. Nauka potrwa 7 semestrów, a absolwenci zdobędą stopień zawodowy licencjata.

Kierunek powstaje z myślą o osobach zainteresowanych tworzeniem grafiki artystycznej i projektowej, zwłaszcza w zakresie projektowania grafiki cyfrowej, aplikacji graficznych do stron www, aplikacji mobilnych oraz gier multimedialnych.

Nauka w trakcie studiów na tym kierunku będzie oparta na umiejętności posługiwania się programami graficznymi (od grafiki analogowej, przez grafikę wektorową do realizacji wirtualnej rzeczywistości). Wiedza i umiejętności praktyczne pozwolą na realizację projektów filmowych, reklamowych, wizualizacji, tworzenia dowolnych projektów multimedialnych z możliwością ich zaprogramowania, z zastosowaniem technik VR i AR.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy m.in. w biurach projektowych. Zdobędą umiejętności tworzenia: znaków, brandu, plakatów komercyjnych i kulturalnych, multimediów, publikacji, druku wielkoformatowego, animacji, stron www. Nowy kierunek studiów pozwoli także na przygotowanie projektanta z umiejętnościami programowania.

Uruchomienie studiów na kierunkach Ochrona Klimatu oraz Grafika Projektowa i Multimedialna uzależnione jest od uzyskania zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki, które wcześniej musi zasięgnąć opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.