Wkrótce finał konkursu Power Tower 2021
Opublikowano 29.11.2021 10:19

W połowie grudnia na Politechnice Koszalińskiej odbędzie się finał piątej edycji widowiskowego konkursu na najlepszą konstrukcję wieży „Power Tower 2021. Tradycja i Nowoczesność”. Jeśli pozwolą na to warunki epidemiczne, uczestnicy będą budować wieże w uczelnianych pracowniach.

Organizatorem konkursu jest Inżynierskie Koło Studenckie IKS działające przy Katedrze Konstrukcji Metalowych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej.

Konkurs polega na zbudowaniu wytrzymałej konstrukcji w formie wieży kratowej o określonej wysokości. Do rywalizacji mogą przystąpić drużyny reprezentujące szkoły wyższe lub składające się z uczniów szkół średnich.

Zadaniem konkursu jest promowanie i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności w zakresie praktycznego kształtowania oraz projektowania konstrukcji inżynierskich. Celem rywalizacji jest także promowanie wiedzy technicznej i nauka współpracy pomiędzy przyszłymi uczestnikami procesu budowlanego.

Tradycyjnie konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: wież tradycyjnych, ręcznie wykonanych z drewna oraz wież nowoczesnych, wydrukowanych przy użyciu drukarki 3D. Drużyny rywalizujące w pierwszej kategorii zbudują tradycyjne konstrukcje przy pomocy materiałów przekazanych przez organizatora. Jeśli pozwolą na to warunki sanitarne – zrobią to na terenie uczelni. Jeśli sytuacja epidemiczna będzie niekorzystna – ten etap odbędzie się w formie zdalnej (uczestnicy przyślą własnoręcznie zbudowane wieże).

Uczestnicy rywalizujący w drugiej kategorii przygotują projekt w formie elektronicznej, na podstawie którego w uczelnianej pracowni zostanie wydrukowana konstrukcja wieży. W obu kategoriach – wież tradycyjnych i nowoczesnych – końcowy etap odbędzie się w laboratorium Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WILŚiG. Tu wieże zostaną zważone i poddane efektownemu niszczeniu.

Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane do 13 listopada br. W kategorii tradycyjnej zgłosiło się 12 drużyn, w kategorii nowoczesnej natomiast wpłynęły 4 zgłoszenia.

W przypadku, gdy pozwolą na to warunki sanitarne, budowa wież odbędzie się na terenie uczelni w dniach 16-17 grudnia br. Ocena gotowych konstrukcji oraz próby wytrzymałościowe są zaplanowane na 17 grudnia br. (materiał wideo oraz wyniki zostaną umieszczone na stronie Inżynierskiego Koła Studenckiego). W przeciwnym razie na uczelni odbędą się tylko próby wytrzymałościowe.

Organizatorzy zastrzegają, że jeśli warunki epidemiczne radykalnie zmienią się tuż przed zaplanowanym finałem, termin imprezy może ulec zmianie.